مقالات

سیستم گرمایش تابشی

گرماتاب

سیستم گرمایش تابشی یا گرماتاب یکی از سیستم های گرمایشی است که در کاربری های تجاری و صنعتی از جمله گرمایش سوله صنعتی، گرمایش مرغداری، گرمایش گلخانه، گرمایش سالن ورزشی ، گرمایش رستوران ها، گرمایش اماکن عمومی و گرمایش فضای باز و بالکن ها از جایگاه مناسبی برخوردار است.

 

سیستم گرمایش تابشی (گرماتاب) چیست؟

سیستم گرمایش تابشی (گرماتاب) را می توان به نوعی شبیه عملکرد خورشید در نظر گرفت. خورشید در اثر احتراق گازهای سوختی امواج مادون قرمز تولید می کند و با تابش زمین را گرم می کند.

امواج حامل انرژی مادون قرمز مستقیما از فضا می گذرند و سطح زمین را گرم کنند. به همین دلیل در روز های سرد وسایل و افراد زیر نور خورشید احساس گرما می کنند، در صورتی که دمای هوا پایین است.

به صورت مشابه سیستم گرمایش تابشی نیز مانند خورشید عمل می کنند. در حقیقت این سیستم گرمایش فضای باز در اثر مصرف انرژی که این انرژی می تواند انرژی الکتریکی یا انرژی ناشی از احتراق گاز های سوختی و … باشد، حرارت تولید می کند و به وسیله قسمت پخش کننده خود که این قسمت ها لوله های فولادی و یا صفحه های سرامیکی می باشد، حرارت را به صورت امواج مادون قرمز در محیط منتشر می کند. افراد ، اجسام و المان های موجود در محیط این امواج را به خود جذب کرده و گرم می شوند.

نکته قابل توجه در گرمایش تابشی این است که گرمایش آن به واسطه ی هوای محیط نیست. به عبارت دیگر ، سیستم گرماتاب محیط را مستقل از دمای هوا گرم می کند.

 

انوع سیستم گرمایش تابشی

انواع سیستم های گرمایش تابشی شامل:

گرماتاب های لوله ای کم شدت

گرماتاب های سرامیکی با شدت بالا

گرماتاب های تابشی زمینی

گرماتاب های مستقل

 

گرماتاب های لوله ای کم شدت

در بعضی از موارد این دستگاه ها به عنوان گرم کننده ی فشار مثبت شناخته می شوند. در این دستگاه گاز داغ ناشی از احتراق وارد لوله ها می شود و دمای لوله های گرماتاب تا ۱۱۰۰ درجه فارنهایت بالا می رود.

این نوع از گرماتاب ها کانال کوچکی برای خروج گاز های ناشی از احتراق دارند و همین طور دریچه ای برای تامین هوای تازه در آن ها تعبیه شده است. در نتیجه این نوع گرماتاب ها به راحتی می توانند در فضاهای بسته و سرپوشیده استفاده شوند. ویژگی های فوق و عملکرد بهینه ی این دستگاه موجب شده تا این دستگاه کاربری گسترده ای داشته باشد.

 

گرماتاب های سرامیکی با شدت بالا

گرم کننده های سرامیکی با شدت بالا در دو نوع برقی و گازی وجود دارند. در نوع برقی این دستگاه انرژی لازم خود را از انرژی الکتریکی تامین می کند و در نوع گازی حرارت لازم توسط گازهای ناشی از احتراق تامین می شود. این دستگاه ها به نام گرماتاب های روشنایی نیز شناخته شده هستند. در این دستگاه ها حرارت تولید شده توسط پنل پخش کننده ی حرارت به امواج مادون قرمز تبدیل شده و در محیط منتشر می شود. المان های محیط بخشی از این امواج را جذب کرده و گرم می شوند و بخشی از آن را بازتاب کرده و المان های دیگر را گرم می کنند.

پیشنهادی:  سوال و جواب در زمینه گرمایش گلخانه

دمای این نوع از گرماتاب ها در نمونه های تجاری تا ۱۸۰۰ فارنهایت افزایش می یابد و برای تامین دمای بیشتر باید بعضی متریال های گرماتاب سفارشی سازی شوند. این نوع گرماتاب ها نیز دارای محفظه ای برای خروج مواد حاصل از احتراق و همین طور محفظه ای برای تامین هوای تازه می شوند. کاربرد های این نوع از گرماتاب نیز همانند گرماتاب لوله ای کم شدت گستردگی بالایی دارد. علاوه بر موارد فوق این نوع گرماتاب در محل هایی که میزان حرارت زیاد در محل کوچک مورد نیاز است نیز کاربرد دارد.

 

گرماتاب های تابشی زمینی

این نوع گرماتاب ها در دو نوع سرامیکی و فولادی وجود دارند و با پایه ای به زمین وصل می شوند. به همین دلیل در فضاهای باز کاربرد بالایی دارند. گرماتاب های تابشی زمینی در دو کاربری گرمایش محلی و گرمایش متمرکز عملکرد بسیار مناسبی دارند.

 

گرماتاب های مستقل

این نوع از تجهیزات گرمایش تابشی به صورت پرتابل بوده و شامل یک منبع ذخیره ی سوخت می باشند و دارای دو نوع لوله ای و سرامیکی می باشند. عملکرد این نوع گرماتاب نیز مانند سیستم گرمایش تابشی زمینی بوده و در کاربری های محلی و متمرکز کاربرد بالایی دارند. مزایای این سیستم های گرمایش تابشی نسبت به گرماتاب های معرفی شده پرتابل بودن آن است که موجب جابه جایی و انعطاف در کاربری می باشد. محدودیت این سیستم نسبت به گرماتاب های معرفی شده ، ظرفیت پایین این گرماتاب می باشد.

 

نگهداری تجهزات گرمایش تابشی

گرماتاب ها دارای طول عمر بالایی می باشند و به علت سادگی در عملکرد و ساختار آن ها این سیستم ها ملاحظات نگهداری ساده ای دارند. از طرف دیگر به علت کاربرد این سیستم ها در فصل خاصی از سال به منظور اطمینان عملکرد این سیستم در شروع فصل کاری نیازمند سرویس می باشند.

 

عملکرد سیستم گرمایش تابشی

نحوه توزیع حرارت گرمایش تابشی

مزایای گرماتاب

گرمایش تابشی برای ایجاد گرمایش نیازی به گرم کردن هوا ندارند و می توانند به صورت مستقیم المان های موجود در فضا را گرم کند این ویژگی از دو منظر موجب مزایای گرمایش تابشی می باشد. اولین مزیت این ویژگی توانایی گرمایش موضعی در قسمتی از یک فضای بزرگ می باشد. انبار بزرگی را در نظر بگیرید که قسمت کوچکی از آن اپراتور های انبار به صورت متمرکز در آن قسمت مشغول به فعالیت هستند.

در این فضا گرمایش اپراتور ها حائز اهمیت است و گرمایش کل انبار غیر منطقی بوده و راندمان پایین خواهد داشت. لذا بهترین سیستم برای گرمایش این فضا این سیستم است. گرماتاب امواج مادون قرمزی در ناحیه ی کار اپراتور ها می فرستد و المان های موجود در آن ناحیه گرم شده و با بازتاب خود آن ناحیه را گرم می کنند.

دومین مزیت ویژگی فوق ، گرمایش فضاهایی با تعویض هوای زیاد مانند فضاهای باز و محل های با رفت و آمد زیاد می باشد. در این نوع فضاها به خاطر تعویض هوای زیاد نمی توان با گرم کردن هوا گرمایش را تامین کرد. محلی را در نظر بگیرید که در هر چند دقیقه درب های ورودی آن باز و بسته می شوند. هنگامی که گرمایش این فضا با گرم کردن هوای آن باشد با هر بار باز و بسته شدن درب ها هوای گرم شده خارج می شود و هوای تازه با دمای پایین جایگزین آن می شود و این امر موجب اتلاف حرارتی شده و نیازمند گرمایش مجدد فضا می باشد.

پیشنهادی:  گرمایش انبار تخلیه

اگر این سیستم در این فضا استفاده شود تمامی المان های موجود مانند کف دیوار ها اجسام و افراد در اثر امواج گرم شده و بخشی از حرارت خود را بازتاب می کنند در نتیجه گرمایش مستقل از هوای موجود در آن می باشد و با تعویض هوا اتلاف حرارتی بسیار کمی خواهیم داشت.

عملکرد ساده ، سرویس ، تعمیر و نگهداری ساده نیز از مزایای دیگر سیستم گرمایش تابشی می باشند.

 

گرمایش هیتر با گرمایش تابشی

مقایسه عملکرد گرمایش تابشی و هیتر

کاربرد گرماتاب

گرماتاب به طور کلی می تواند به عنوان گرمایش ساختمان، گرمایش یک ناحیه ، گرمایش محلی و گرمایش متمرکز کاربرد داشته باشد. در کاربری های گرمایش کل ساختمان و گرمایش یک ناحیه از ساختمان ، سیستم گرمایش تابشی لوله ای کم شدت و سرامیکی شدت بالا کاربرد زیادی دارند. نکته ی حائز اهمیت در گرمایش کل ساختمان این است که نوع طراحی تاثیر بسیار زیادی در عملکرد سیستم دارد.

مهم ترین مرحله از طراحی گرمایش ساختمان برای گرمایش فضای باز ناحیه بندی این سیستم می باشد. یک دستگاه بزرگ می تواند شدت گرمایش یک ناحیه را افزایش دهد در صورتی که برای توزیع حرارت در کل ساختمان باید ساختمان به ناحیه های مناسب تقسیم بندی شود و هر ناحیه تحت پوشش یک سیستم گرمایش تابشی قرار گیرد.

منظور از گرمایش یک ناحیه ، گرمایش قسمتی از یک ساختمان با الگوی بار حراتی مشابه می باشد. به عبارت دیگر قسمتی از یک ساختمان که میزان گرمایش مورد نیاز آن ها یکسان است یک ناحیه محسوب می شود. در این نوع کاربری نیز مانند گرمایش ساختمان گرماتاب های لوله ای شدت پایین و سرامیکی عملکرد مناسبی دارند. در کاربری های صنعتی اگر به گرمای زیاد در ناحیه ی کوچک نیاز باشد گرماتاب های سرامیکی عملکرد مناسبی خواهند داشت.

گرمایش محلی و گرمایش متمرکز مفاهیم مشابهی دارند به طور کلی به گرمایش یک بخش محدودی از یک فضا گرمایش محلی می گویند و اگر در کاربری خاصی محیط کوچکی نیازمند گرمایش بالا داشته باشد گرمایش متمرکز محسوب می شود. گرماتاب های زمینی و مستقل گزینه های مناسبی برای این نوع کاربری ها می باشند.

به طور کلی گرمایش تابشی یکی از سیستم های گرمایش مدرن بوده که امروزه کاربرد گسترده ای در تاسیسات گرمایشی به ویژه در کاربری های صنعتی پیدا کرده است. سیستم های گرمایش تابشی مزایای زیادی دارند که به طور خلاصه بهینه سازی انرژی ، انعطاف کاربری ، تعمیر و نگهداری آسان از مزایای این سیستم می باشد. گرمایش تابشی می تواند برای گرمایش یک ساختمان ، یک فضا ، یک ناحیه از فضا و یا یک محل کوچک مورد استفاده قرار گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

سیستم گرمایش تابشی گلخانه

سیستم گرمایش تابشی سوله و کارگاه

سیستم گرمایش تابشی سالن های ورزشی

 

 

بازگشت بە لیست