مقالات

نگهداری سیستم گرمایش تابشی گلخانه

نگهداری سیستم گرمایش تابشی گلخانه

هر فصل پاییز، پیش از آنکه فصل سرما شروع شود، بسیار توصیه می‌شود تا بازرسی کلّی از سیستم داشته باشید. سیستم را روشن کنید و از روشن شدن همه هیترها اطمینان حاصل کنید. حتماً از یک کارشناس استفاده کنید تا ببینید که شعله هیترها مناسب هستند و شعله به‌خوبی می‌سوزد یا خیر. قدم بعدی چک کردن سیستم تهویه و تخیله هوا است. همچنین به پمپ نگاه کنید و ببینیدکه آیا لرزش دارد یا همچنان بی‌صدا عمل می‌کند.

بازدید از فیلتر نیز بسیار مهم است؛ چون تأثیر بسیار زیادی روی کارکرد هیتر دارد.

به این صورت دیدید که بازدید اولیه در زمان کوتاه و بسیار راحت قابل انجام است. در اکثر موارد، فیلترها در گلخانه‌ها برای چندین سال دوام می­آورند. در زمان بازدید از فیلتر، می‌توانید از سطح بازتاب‌کننده نیز بازدید کنید و ببینید که کثیف نشده باشند. با تمیز نگه‌داشتن سطح این بازتاب‌کننده‌ها، می‌توانید بیشترین بهینگی را داشته باشید. درواقع هر دستگاهی برای ارائه بهترین کارایی، به رسیدگی مناسب نیاز دارد. به‌دلیل اینکه دسترسی به این هیترها ساده است و مشتریان به راحتی می‌توانند عملکرد آن را مورد ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز خودشان مشکل را برطرف کنند.

 

چک­ لیست نگهداری گرمایش تابشی

نصب و بازدید سالیانه

برای کارکرد بهتر دستگاه‌های گرمایش تابشی ، شرکت مهرتاب توصیه می‌کند که متخصصین طرف قرارداد این شرکت به‌طور سالانه از این دستگاه‌ها بازدید کنند و در صورت نیاز، آن را تعمیر کنند.

 

در اطراف هیتر

از قرار دادن اجسام و مواد قابل اشتعال در نزدیکی این هیترها جداً خودداری کنید. سریعاً این اجسام و مواد را از محل بردارید و خارج کنید.

 

دیگر اشیاء

فاصله را از هیتر رعایت کنید و چیزی را از هیتر آویزان نکنید و روی آن چیزی قرار ندهید. مطمئن شوید که چیزی در بین بازتاب‌کننده و لوله وجود ندارد.

 

بازتاب‌کننده

مطمئن شوید که کثیفی یا شکستگی ندارد و از فرم خود خارج نشده باشد. اگر یکی از این موارد را مشاهده کردید، از هیتر استفاده نکنید. می‌توانید سطح بازتاب‌کننده را با پارچه خیس تمیز کنید.

لوله‌های تهویه

این لوله‌ها باید دست‌نخورده بمانند. پس با یک چراغ قوه به درون آن نگاه کنید و به دنبال ترک روی لوله و همچین مانع‌های درون لوله بگردید. دوده‌های احتمالی به جا مانده روی لوله را پاک کنید.

 

کانال‌های ورودی هوا

این کانال‌ها باید دست‌نخورده بمانند. به دنبال مانع یا ترک بگردید و همچنین لوله باید کاملاً بدون خاک و کثیفی باشد. تمیز کرده و دوباره نصب کنید.

 

لوله‌های گاز

به دنبال نشتی گاز بگردید.

 

دریچه محفظه احتراق

به دنبال ترک و سوراخ روی آن باشید، آن را تمیز کرده و دوباره نصب کنید.

 

روزنه محفظه احتراق

کثیفی‌ها را از بین ببرید (حتی تار عنکبوت نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد)

 

الکترود

در صورت ترک برداشتن سرامیک و یا مقدار اضافی کربن یا خوردگی سطح الکترود، باید تعویض گردد. فاصله الکترود باید ۳ میلیمتر باشد.

 

ترموستات و سنسور دمایی

سیم‌کشی آنها نباید آسیب دیده باشد و باید شکل ظاهری مطلوبی داشته باشد.

 

نقاط متصل به سقف

مطمئن باشید که کاملاً اتصال‌ها محکم هستند.

 

پمپ

وقتی که پمپ در حال کار است، به دنبال صدا و نویز و ویبره بگردید. این لرزش نشان‌دهنده عملکرد نامناسب پروانه است. سیستم را خاموش کنید و کاملاً از برق بکشید. واشر استوانه را چک کنید و اگر پاره یا کهنه شده بود، تعویضش کنید.

در حالی که سیستم هنوز خاموش است، ورودی و خروجی پمپ را چک کنید تا چیزی در مسیرش نباشد. همچنین اگر اجزایی از آن ترک داشت یا از فرم افتاده بود، تعویض قطعه را انجام دهید.

اگر تله دود نیز نصب شده بود، وضعیت آن را نیز چک کنید و در اول هر فصل مخزن آب آن را پر کنید. همچنین چک کردن موتور پمپ نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.