هیتر تابشی یکی از مدرن ترین سیستم های گرمایشی می باشد که با توجه به گسترش روز افزون فضاهای باز از قبیل رستوران ها، آلاچیق ها، باغ رستوران ها، روف گاردن ها، تراس ها و مجموعه های پیاده رویی در سطح شهرها و کلان شهرها، بزرگترین نگرانی صاحبان این مجموعه ها گرمایش در فصول سرد سال می باشد.

بطوریکه این گرمایش علاوه بر اینکه خطرات جانی و مالی نداشته باشد بایستی موجبات آرامش و آسایش افراد را در این فضاها تامین نماید که هیتر تابشی می تواند به عنوان سیستم گرمایشی ایمن و با صرفه اقتصادی در این فضاها مورد استفاده قرار گیرد.

 

سوالات متداول

  • هیتر تابشی چیست ؟
    هیتر تابشی یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین سامانه های گرمایشی جهت گرمایش کلیه فضاهای با ارتفاع بالای ۳ متر و فضا های باز است.
  • انواع هیتر تابشی چیست ؟
    هیتر های تابشی در دو نوع گازی و برقی تولید می شوند که با توجه به هزینه برق و گاز در کشور، حدالامکان استفاده از هیتر گازی توصیه می شود.
  • مزیت هیتر تابشی مهرتاب به دیگر برند ها چیست ؟
    مهرتاب تولید کننده مدرن ترین سیستم های گرمایش تابشی در ایران می باشد که با بکار گیری با کیفیت ترین مواد اولیه محصولی با کیفیت را به بازار ارائه نموده است و با ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی کارآمد برای دارندگان انواع سیستم‌های گرمایش تابشی، ۵ سال گارانتی تعویض قطعات و ۱۵ سال گارانتی تعویض لوله و خدمات پس از فروش را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

انواع هیترهای تابشی مهرتاب

هیتر تابشی لوله‌ای U

مدل‌های سری U مناسب فضاهای باز، سالن‌های صنعتی و اماکن عمومی با ارتفاع سقف بلند و درهای همیشه باز می‌باشند.
گرمایش تابشی سری U

 

هیتر تابشی لوله‌ای L

مدل‌های سری L مناسب سالن‌های بسته با ارتفاع سقف کوتاه مانند سالن‌های گلخانه و مرغداری می‌ باشند.
گرمایش تابشی سری L

جزئیات هیتر تابشی لوله ای L

 

هیتر تابشی سرامیکی سری C

مدل‌های سری C هیتر تابشی سرامیکی مناسب فضاهای باز و نیمه‌ بازی نظیر رستوران ها، کافی شاپ ها، تعمیرگاه ها، سالن های ورزشی، سالن های مرغداری، سالن های پرورش قارچ و طیور و … که به یک دستگاه کوچک و زیبا با توان گرمایش فوق‌العاده نیاز دارند مناسب می باشد.
هیتر تابشی سرامیکی

معیارهای انتخاب یک سیستم گرمایش خوب

برخی از معیار هایی که در انتخاب یک سیستم گرمایش مناسب و خوب می تواند کمک کند عبارتند از:

– دارا بودن ایمنی بالا در زمان کار

– مقرون به صرفه بودن در هزینه های سوخت و انرژی

– کنترل پذیری در نحوه جریان هوای گرم تولیدی

– نصب و راه اندازی سریع و راحت

– پایین بودن هزینه های تامین و نگداری

– میزان فضای اشغال شده توسط دستگاه

پیشنهادی:  روش‌های گرمایش گلخانه‌ سنتی

 

دارا بودن ایمنی بالا در زمان کار

اولین نکته ای که در خرید یک سیستم گرمایشی تابشی مد نظر قرار می گیرد این است که این سیستم در زمان کار تا چه میزان می تواند ایمنی و آسایش را در مجموعه در حال کار تامین نماید.

در بسیاری از فضاهای باز در فصول سرد از لوازم و تجهیزاتی اسفاده می کنند که خطر آفرین می باشند. این خطرات هم می تواند جانی و هم مالی باشد.

در صورتیکه استفاده از هیتر تابشی هیچ خطر جانی و مالی با توجه به نحوه استفاده صحیح می تواند کاملا بی خطر باشد.

 

مقرون به صرفه بودن در هزینه های سوخت و انرژی

با توجه به بالابودن هزینه های مربوط به سرانه های سوخت و انرژی لازم است تا در چنین فضاهایی که با هوای محیط تبادل مستقیمی انرژی وجود دارد از سیستم هایی استفاده شود که دارای بالاترین راندمان هستند. در چنین حالتی نصب و راه اندازی این نوع سیستم ها مقرون به صرفه می باشد.

به عنوان مثال برخی از سیستم های گرمایشی زمینی با توجه به نحوه گرمایش که به صورت گرمایش مستقیم با هوای اطراف می باشد در خصوص صرفه جویی در انرژی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نمی باشند.

هیتر تابشی با توجه به مصرف پایین انرژی برای تولید گرما و نیز بالا بودن راندمان گرمایشی به عنوان یک سیستم گرمایشی مناسب مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کنترل پذیری در نحوه جریان هوای گرم تولیدی

یکی از معیارهایی که می تواند در خرید یک سیستم گرمایشی مورد توجه قرار بگیرد نحوه انتشار گرما در محیط و نیز محوه کنترل نمودن این گرما می باشد.

اگر سیستم گرمایشی قادر به کنترل سمت و سوی گرمای تولیدی خود را نداشته باشد یک سیستم نامناسب می باشد زیرا جهت وزش باد می تواند تعیین کند که گرما به کدام سمت حرکت نماید.

هیتر تابشی قادر می باشد که جهت حرکت گرما را در محیط اطراف خود کنترل نماید.

این سیستم مشابه با سیستم خورشید گرما را تابش می کند. گرمای تابش شده از هیتر به صورت امواج مادون قرمز به جهتی که در هیتر تابشی مشخص شده است تابش می کند.

 

نصب و راه اندازی سریع و آسان

سیستم گرمایش مناسب در فضاهای باز بایستی این امکان را داشته باشند که به راحتی قابل نصب و راه اندازی در فصول سرد سال و نیز قابلیت جمع آوری در فصول گرم سال را دارا باشد. هیترهای تابشی با توجه به نحوه نصب راحت و آسان دارای این قابلیت می باشند.

 

پایین بودن هزینه های تامین و نگهداری

یکی ار اولویت های مهم در انتخاب و خرید سیستم های گرمایشی هزینه های زمان بهره برداری می باشد.

پیشنهادی:  تفاوت گرمایش هیتر با گرمایش تابشی

هیتر تابشی با توجه به اینکه برای گرمایش فضا و محیط ، نیازی به سیستم موتورخانه ندارد این امکان را به مصرف کننده می دهد که با حداقل میزان هزینه بتواند از گرمایش در فصول سرد استفاده کند.

در صورتیکه اکثر سیستم های گرمایشی نیازمند سیستم موتورخانه برای تامین گرما برای مبدل های گرمایشی خود هستند.

 

میزان فضای اشغال شده توسط دستگاه

شاید یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب برای سیستم های گرمایشی در رستوران ها و فضاهای باز و کافه ها میزان فضای اشغال شده توسط هیتر باشد. با توجه به مجموعه های رستورانی در شهرها و محدودیت فضای آنها این معیار برخی از معیار های انتخابی اولویت پیدا می کند. هیتر تابشی با توجه به اینکه برای نصب در محیط مستلزم اشغال فضایی در مجموعه نمی باشد اولاترین انتخاب می باشد.

هیتر های تابشی بصورت آویزران از سقف و یا تیرهای فلزی قابل نصب می باشد. هیترهای تابشی را می توان هم در فضاهای بسته (مسقف) و هم در فضاهای باز (بدون سقف) مورد استفاده قرار داد. با این تفاوت که هیتری که در فضای باز نصب می شود بایستی در ارتفاعی پایین تری از هتیر نصب شده در فضای بسته نصب شود.

علت آن هم این است که هیتر نصب شده در فضای باز بتواند یکپارچگی و تعادل حرارتی در محیط و افراد بوجود آورد که خود باعث ایجاد آرامش و آسایش برای حاضرین در محل می شود.

 

نوع سوخت مصرفی هیتر تابشی

هیترهای تابشی دارای مشعلی مخصوص به خود هستند که بسته به نوع سوخت مصرفی می توانند با گاز شهری و یا گاز کپسول کار کنند.

 

نحوه کار هیتر تابشی

در ابتدا سوخت مصرفی وارد مشعل نصب شده بر روی هیتر می شود. در آنجا عمل احتراق صورت می گیرد. حرارت تولید شده توسط این احتراق درون لوله آتشخوار موجب داغ شدن لوله می شود. این گرمای بسیار بالا به صورت امواج مادون قرمز تبدیل می شود که به ورق ذوزنقه ای شکل پشت دستگاه برخورد می کند.

این ورق از جنس استیل می باشد. گرمای تابیده شده به ورق بازتابنده ، بازتاب شده و به سمت اشیاء و اجسام و افرادی که در زاویه تابش این هیتر قرار دارند تابیده می شود. امواج تابیده شده پس از برخورد با هر جسمی به گرما تبدیل می شود که این امر باعث گرم شدن محیط می گردد.

 

کاربردهای هیتر تابشی

هیتر تابشی مهرتاب مناسب برای گرمایش فضاهای صنعتی و تجاری مانند سالن تولید، انبار مواد، سوله صنعتی، سالن ورزشی، آشیانه هواپیما ، گلخانه، مرغداری، تعمیرگاه، رستوران و از این دست می باشد که دارای تعویض هوای کافی بوده و فواصل مجاز از مواد قابل اشتعال را داشته باشد.