مقالات

گرماتاب جدیدترین سیستم گرمایش تابشی در ایران

گرماتاب مهرتاب

گرماتاب چیست؟

گرماتاب یک سیستم گرمایش تابشی (Radiant heating system) است که برای گرم کردن محیط به کار می رود و عملکرد آن که برگرفته از گرمایش خورشید است که بدون واسطه قرار دادن هوا با تابش گرما به صورت امواج مادون قرمز، سطح زمین را گرم می‌کند.

گرماتاب سقفی رایج ترین سیستم گرمایش تابشی موجود در بازار است که در دو نوع هیتر سرامیکی و هیتر لوله ای توسط شرکت مهرتاب با بهره‌گیری از جدیدترین قطعات و استاندارد‌های روز دنیا تولید و به بازار عرضه می شود.

بهترین و مطمئن ترین دستگاه گرمایش، سیستم گرمایشی گرماتاب است که خروجی بسیار بالای گرمایی دارند و به راحتی می توانند در کمترین زمان فضاهای بزرگ مانند فضاهای گلخانه ای، صنعتی، رستورانی ، ورزشی و فضای باز را گرم نمایند.

اگر در زمستان از گلخانه ها یا محیط های صنعتی مانند کارخانه ها بازدید کرده باشید، دستگاه هایی را دیده اید که لوله ای شکل هستند و در سقف نصب شده اند که به این دستگاه ها گرماتاب لوله ای می گویند و نوع دیگر آن که گرماتاب سرامیکی است اغلب در رستوران ها، کافی شاپ ها، پارکینگ ها، فست فودها و … جهت گرمایش در فضای باز به کار می روند.

 

تاریخچه گرمایش تابشی

امواج مادون قرمز توسط ویلیام هرشل در سال ۱۸۰۰ میلادی برای اولین بار کشف شد. وی به کمک منشور تجزیه نور و یک دماسنج متوجه شد که حرکت دماسنج از طرف طیف آبی به طرف طیف قرمز و زیر قرمز افزایش دما را نشان می دهد.

رابرت گوردون در اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی با سوزاندن گاز درون لوله ای مخصوص، اصول کلی گرمایشی تابشی را به دست آورد. استفان به صورت تجربی و بولتزمن از نظر تئوری قوانین انتقال حرارت تابشی را به دست آوردند. آنها ثابت کردند که میزان انرژی حرارتی منتقل شونده از سطح گرمتر با توان چهارم درجه حرارت مطلق (درجه حرارت کلوین) سطح گرم، رابطه مستقیم دارد.

 

طرز کار سیستم گرمایش تابشی گرماتاب

در روش گرمایش تابشی (Radiant heating) کمترین مقدار انرژی حرارتی به هوا (که کمترین چگالی را دارد) منتقل می شود و اجسام با چگالی بیشتر، (جرم ساختمان، ماشین آلات، خطوط مونتاژ و اشخاص) بیشترین انرژی حرارتی را دریافت می کنند.

تیرگی رنگ اجسام نیز موجب جذب انرژی بیشتر می گردد. چرخه کار بدین صورت است که ابتدا انرژی سوخت به امواج الکترومانیتیک تبدیل می شود، و این امواج پس از برخورد با سطوح مقابل به گرما تبدیل می گردند. در این روش امکان کنترل و جهت دهی به مسیر امواجی حرارتی وجود دارد. همچنین مناطقی را که نیاز به گرمایش ندارند می توان از دید امواج حرارتی خارج نمود به عبارت روشن تر، انرژی حرارتی صرف محیط های ناخواسته نخواهد شد.

همچنین گردش غیر ضروری هوا به حداقل می رسد و علیرغم نصب دستگاه در بالاترین نقاط و زیر سقف (و دور از دسترس کارکنان)، حرارت در کف و نقاط نزدیک به کف به خوبی دریافت می شود.

 

قطعات گرماتاب سقفی

قطعات تشکیل دهنده گرماتاب شامل مشعل، شعله پخش کن، لوله تابشی، رفلکتور، فن و … می باشند تا بتواند گرمای مورد نظر کاربر را تولید و منعکس کند.

 

مزایای گرماتاب

راندمان بالا و مقرون به صرفه بودن به دلیل مصرف سوخت بسیار پایین نسبت به سایر سیستم های گرمایشی.

گرماتاب به دلیل عملکرد مستقل نیازی به موتورخانه مرکزی ندارد.

با استفاده از سیستم گرمایش تابشی می توان قسمتی از سالن که نیاز به گرمایش دارد را مشخص کرد تا فقط آن قسمت گرم شود.

گرماتاب از گردش هوا در محیط جلوگیری می کند و سلامت محیط داخلی سالن را تضمین می کند.

نصب دستگاه بسیار سریع انجام می شود و مهرتاب نصب گرماتاب را به صورت رایگان برای شما انجام می دهد.

این دستگاه با توزیع گرما در تمام قسمت های تعیین شده سالن، دما را به طور یکنواخت گرم نگه می دارد.

پس از روشن شدن دستگاه، قسمت های مورد نیاز سالن را به سرعت گرم می کند.

هر سالنی می تواند به طور مستقل از گرماتاب استفاده کند و این یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این سیستم است.

امکان تأمین گرمایش فضاهای خاص (سایبان ها، رواق ها، مساجد، مصلی ها و فضاهای بدون دیوار).

امکان تهویه (تعویض هوا) بیشتر بدون اتلاف زیاد انرژی

بازده بسیار بالای حرارتی

سایر مزایاى زیست محیطى و نیز اثرات مثبت در فضاهاى خاص (کاهش رطوبت کف آشیانه هاى مرغدارى، جلوگیرى از زنگ زدگى در فولاد و غیره …)

 

گرماتاب مهرتاب و انواع آن

گرماتاب لوله ای

گرماتاب لوله ای مهرتاب در سری U و L تولید می شوند، مدل های سری U برای گرمایش فضاهای باز و اماکن صنعتی با ارتفاع سقف زیاد و مدل‌های سری L برای گرمایش فضاهای با ارتفاع سقف کم مانند گلخانه ها و مرغداری ها به کار برده می شود.

گرمایش تابشی سری U

گرماتاب لوله ای سری U

گرمایش تابشی سری L

گرماتاب لوله ای سری L

 

گرماتاب سرامیکی

گرماتاب سرامیکی مهرتاب در دو سری دکوراتیو و صنعتی تولید‌ می‌شوند که مدل‌های سری دکوراتیو مناسب فضا‌های باز و نیمه‌بازی هستند که به یک سیستم گرمایش کوچک و زیبا با توان گرمایشی فوق‌العاده نیاز دارند و سری صنعتی برای مصارفی مانند خشک‌کن‌، کوره رنگ و پخت استفاده می‌شوند.

هیتر سرامیکی

 

کاربردهای گرماتاب

سیستم گرمایشی گرماتاب با توجه به محل و نوع استفاده از آن دارای کاربردهای مختلفی می باشد.

گرمایش فضای باز و نیمه باز نظیر رستوران ها، کافه‌ها، تراس، آلاچیق و روف گاردن‌ها

گرمایش در محیط‌ های صنعتی و کارگاهی (با ارتفاع سقف بلند و درهای همیشه باز)

گرمایش گلخانه

گرمایش مرغداری

گرمایش اماکن عمومی مانند سالن‌های ورزشی، سالن‌های نمایشگاهی، اماکن مذهبی

 

 

بازگشت بە لیست