مقالات

گرماتاب بهترین سیستم گرمایش تابشی با کیفیت عالی

گرماتاب بهترین سیستم گرمایش تابشی

گرماتاب یکی از سیستم های گرمایشی است که در کاربری های تجاری و صنعتی از جمله گرمایش سوله صنعتی، گرمایش مرغداری، گرمایش گلخانه، گرمایش سالن ورزشی ، گرمایش رستوران ها، گرمایش اماکن عمومی و گرمایش فضای باز و بالکن ها از جایگاه مناسبی برخوردار است.

 

 

گرماتاب چیست؟

گرماتاب یک سیستم گرمایش تابشی (Radiant heating system) است که برای گرم کردن محیط به کار می رود و عملکرد آن که برگرفته از گرمایش خورشید است که بدون واسطه قرار دادن هوا با تابش گرما به صورت امواج مادون قرمز، سطح زمین را گرم می‌کند.

امواج حامل انرژی مادون قرمز مستقیما از فضا می گذرند و سطح زمین را گرم کنند. به همین دلیل در روز های سرد وسایل و افراد زیر نور خورشید احساس گرما می کنند، در صورتی که دمای هوا پایین است.

به صورت مشابه سیستم گرمایش تابشی نیز مانند خورشید عمل می کنند. در حقیقت این سیستم گرمایش فضای باز در اثر مصرف انرژی که این انرژی می تواند انرژی الکتریکی یا انرژی ناشی از احتراق گاز های سوختی و … باشد، حرارت تولید می کند و به وسیله قسمت پخش کننده خود که این قسمت ها لوله های فولادی و یا صفحه های سرامیکی می باشد، حرارت را به صورت امواج مادون قرمز در محیط منتشر می کند. افراد ، اجسام و المان های موجود در محیط این امواج را به خود جذب کرده و گرم می شوند.

نکته قابل توجه در گرمایش تابشی این است که گرمایش آن به واسطه ی هوای محیط نیست. به عبارت دیگر ، سیستم گرماتاب محیط را مستقل از دمای هوا گرم می کند.

 

ویژگی‌های گرماتاب

سیستم های گرماتاب دارای مزیت‌های بسیاری هستند و به همین علت هم است که بسیار محبوب هستند. صرفه‌جویی در مصرف سوخت و گرمایش سریع از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم های گرماتاب بوده که البته بسته به تولیدکننده آن، متفاوت است.

صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف انرژی

گرم کردن کامل محیط و گرمایشی یکنواخت

کسب بیشترین حرارت ممکن در عرض چند دقیقه

عدم نیاز به موتورخانه، لوله‌کشی، شوفاژ و رادیاتور

تولید بر اساس جدید ترین تکنولوژی‌های روز جهان

عدم اشغال محیط و نگهداری با کمترین هزینه

قابلیت نصب سیستم در ارتفاع مدنظر مشتری

استهلاک کم سیستم گرماتاب و دارای عمر بالا

 

گرماتاب سقفی

 

گرماتاب سقفی

گرماتاب سقفی رایج ترین سیستم گرمایش تابشی موجود در بازار است که در دو نوع هیتر سرامیکی و هیتر لوله ای توسط شرکت مهرتاب با بهره‌گیری از جدیدترین قطعات و استاندارد‌های روز دنیا تولید و به بازار عرضه می شود.

بهترین و مطمئن ترین دستگاه گرمایش، سیستم گرمایشی گرماتاب است که خروجی بسیار بالای گرمایی دارند و به راحتی می توانند در کمترین زمان فضاهای بزرگ مانند فضاهای گلخانه ای، صنعتی، رستورانی ، ورزشی و فضای باز را گرم نمایند.

اگر در زمستان از گلخانه ها یا محیط های صنعتی مانند کارخانه ها بازدید کرده باشید، دستگاه هایی را دیده اید که لوله ای شکل هستند و در سقف نصب شده اند که به این دستگاه ها گرماتاب لوله ای می گویند و نوع دیگر آن که گرماتاب سرامیکی است اغلب در رستوران ها، کافی شاپ ها، پارکینگ ها، فست فودها و … جهت گرمایش در فضای باز به کار می روند.

 

قیمت گرماتاب سقفی

قیمت گرماتاب سقفی با توجه به فضای نصب، مدل گرماتاب و محاسبه تعداد مورد نیاز توسط کارشناسان مهرتاب به شما اعلام خواهد شد. برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۲۸۲۵۶۶۵

قطعات گرماتاب سقفی

قطعات تشکیل دهنده گرماتاب شامل مشعل، شعله پخش کن، لوله تابشی، رفلکتور، فن و … می باشند تا بتواند گرمای مورد نظر کاربر را تولید و منعکس کند.

 

تاریخچه گرماتاب

تاریخچه گرماتاب به زمانی که امواج مادون قرمز توسط ویلیام هرشل در سال ۱۸۰۰ میلادی برای اولین بار کشف شد بر می گردد. وی به کمک منشور تجزیه نور و یک دماسنج متوجه شد که حرکت دماسنج از طرف طیف آبی به طرف طیف قرمز و زیر قرمز افزایش دما را نشان می دهد.

رابرت گوردون در اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی با سوزاندن گاز درون لوله ای مخصوص، اصول کلی گرمایشی تابشی را به دست آورد. استفان به صورت تجربی و بولتزمن از نظر تئوری قوانین انتقال حرارت تابشی را به دست آوردند. آنها ثابت کردند که میزان انرژی حرارتی منتقل شونده از سطح گرمتر با توان چهارم درجه حرارت مطلق (درجه حرارت کلوین) سطح گرم، رابطه مستقیم دارد.

 

انواع سیستم گرمایش تابشی گرماتاب

انواع سیستم های گرمایش تابشی گرماتاب شامل:

 

گرماتاب های لوله ای

در بعضی از موارد این دستگاه ها به عنوان گرم کننده ی فشار مثبت شناخته می شوند. در این دستگاه گاز داغ ناشی از احتراق وارد لوله ها می شود و دمای لوله های گرماتاب تا ۱۱۰۰ درجه فارنهایت بالا می رود.

این نوع از گرماتاب ها کانال کوچکی برای خروج گاز های ناشی از احتراق دارند و همین طور دریچه ای برای تامین هوای تازه در آن ها تعبیه شده است. در نتیجه این نوع گرماتاب ها به راحتی می توانند در فضاهای بسته و سرپوشیده استفاده شوند. ویژگی های فوق و عملکرد بهینه ی این دستگاه موجب شده تا این دستگاه کاربری گسترده ای داشته باشد.

 

گرماتاب سرامیکی

 

گرماتاب های سرامیکی

گرماتاب یا گرم کننده های سرامیکی با شدت بالا در دو نوع برقی و گازی وجود دارند. در نوع برقی این دستگاه انرژی لازم خود را از انرژی الکتریکی تامین می کند و در نوع گازی حرارت لازم توسط گازهای ناشی از احتراق تامین می شود. این دستگاه ها به نام گرماتاب های روشنایی نیز شناخته شده هستند. در این دستگاه ها حرارت تولید شده توسط پنل پخش کننده ی حرارت به امواج مادون قرمز تبدیل شده و در محیط منتشر می شود. المان های محیط بخشی از این امواج را جذب کرده و گرم می شوند و بخشی از آن را بازتاب کرده و المان های دیگر را گرم می کنند.

دمای این نوع از گرماتاب ها در نمونه های تجاری تا ۱۸۰۰ فارنهایت افزایش می یابد و برای تامین دمای بیشتر باید بعضی متریال های گرماتاب سفارشی سازی شوند. این نوع گرماتاب ها نیز دارای محفظه ای برای خروج مواد حاصل از احتراق و همین طور محفظه ای برای تامین هوای تازه می شوند. کاربرد های این نوع از گرماتاب نیز همانند گرماتاب لوله ای کم شدت گستردگی بالایی دارد. علاوه بر موارد فوق این نوع گرماتاب در محل هایی که میزان حرارت زیاد در محل کوچک مورد نیاز است نیز کاربرد دارد.

 

گرماتاب های تابشی زمینی

این نوع گرماتاب ها در دو نوع سرامیکی و فولادی وجود دارند و با پایه ای به زمین وصل می شوند. به همین دلیل در فضاهای باز کاربرد بالایی دارند. گرماتاب های تابشی زمینی در دو کاربری گرمایش محلی و گرمایش متمرکز عملکرد بسیار مناسبی دارند.

 

گرماتاب های مستقل

این نوع از تجهیزات گرماتاب به صورت پرتابل بوده و شامل یک منبع ذخیره ی سوخت می باشند و دارای دو نوع لوله ای و سرامیکی می باشند. عملکرد این نوع گرماتاب نیز مانند سیستم گرمایش تابشی زمینی بوده و در کاربری های محلی و متمرکز کاربرد بالایی دارند. مزایای این سیستم های گرمایش تابشی نسبت به گرماتاب های معرفی شده پرتابل بودن آن است که موجب جابه جایی و انعطاف در کاربری می باشد. محدودیت این سیستم نسبت به گرماتاب های معرفی شده ، ظرفیت پایین این گرماتاب می باشد.

 

عملکرد سیستم گرمایش تابشی گرماتاب

نحوه توزیع حرارت گرمایش تابشی

 

طرز کار گرماتاب

در روش گرمایش تابشی (Radiant heating) گرماتاب کمترین مقدار انرژی حرارتی به هوا (که کمترین چگالی را دارد) منتقل می شود و اجسام با چگالی بیشتر، (جرم ساختمان، ماشین آلات، خطوط مونتاژ و اشخاص) بیشترین انرژی حرارتی را دریافت می کنند.

تیرگی رنگ اجسام نیز موجب جذب انرژی بیشتر می گردد. چرخه کار بدین صورت است که ابتدا انرژی سوخت به امواج الکترومانیتیک تبدیل می شود، و این امواج پس از برخورد با سطوح مقابل به گرما تبدیل می گردند. در این روش امکان کنترل و جهت دهی به مسیر امواجی حرارتی وجود دارد. همچنین مناطقی را که نیاز به گرمایش ندارند می توان از دید امواج حرارتی خارج نمود به عبارت روشن تر، انرژی حرارتی صرف محیط های ناخواسته نخواهد شد.

همچنین گردش غیر ضروری هوا به حداقل می رسد و علیرغم نصب دستگاه در بالاترین نقاط و زیر سقف (و دور از دسترس کارکنان)، حرارت در کف و نقاط نزدیک به کف به خوبی دریافت می شود.

 

گرمایش هیتر با گرمایش تابشی گرماتاب

مقایسه عملکرد گرمایش تابشی گرماتاب و هیتر

 

مزایای گرماتاب

گرماتاب برای ایجاد گرمایش نیازی به گرم کردن هوا ندارند و می توانند به صورت مستقیم المان های موجود در فضا را گرم کند این ویژگی از دو منظر موجب مزایای گرمایش تابشی می باشد. اولین مزیت این ویژگی توانایی گرمایش موضعی در قسمتی از یک فضای بزرگ می باشد. انبار بزرگی را در نظر بگیرید که قسمت کوچکی از آن اپراتور های انبار به صورت متمرکز در آن قسمت مشغول به فعالیت هستند.

در این فضا گرمایش اپراتور ها حائز اهمیت است و گرمایش کل انبار غیر منطقی بوده و راندمان پایین خواهد داشت. لذا بهترین سیستم برای گرمایش این فضا این سیستم است. گرماتاب امواج مادون قرمزی در ناحیه ی کار اپراتور ها می فرستد و المان های موجود در آن ناحیه گرم شده و با بازتاب خود آن ناحیه را گرم می کنند.

دومین مزیت ویژگی فوق ، گرمایش فضاهایی با تعویض هوای زیاد مانند فضاهای باز و محل های با رفت و آمد زیاد می باشد. در این نوع فضاها به خاطر تعویض هوای زیاد نمی توان با گرم کردن هوا گرمایش را تامین کرد. محلی را در نظر بگیرید که در هر چند دقیقه درب های ورودی آن باز و بسته می شوند. هنگامی که گرمایش این فضا با گرم کردن هوای آن باشد با هر بار باز و بسته شدن درب ها هوای گرم شده خارج می شود و هوای تازه با دمای پایین جایگزین آن می شود و این امر موجب اتلاف حرارتی شده و نیازمند گرمایش مجدد فضا می باشد.

اگر این سیستم در این فضا استفاده شود تمامی المان های موجود مانند کف دیوار ها اجسام و افراد در اثر امواج گرم شده و بخشی از حرارت خود را بازتاب می کنند در نتیجه گرمایش مستقل از هوای موجود در آن می باشد و با تعویض هوا اتلاف حرارتی بسیار کمی خواهیم داشت.

 

 • عملکرد ساده ، سرویس ، تعمیر و نگهداری ساده نیز از مزایای دیگر سیستم گرمایش تابشی می باشند.
 • راندمان بالا و مقرون به صرفه بودن به دلیل مصرف سوخت بسیار پایین نسبت به سایر سیستم های گرمایشی.
 • گرماتاب به دلیل عملکرد مستقل نیازی به موتورخانه مرکزی ندارد.
 • با استفاده از سیستم گرمایش تابشی می توان قسمتی از سالن که نیاز به گرمایش دارد را مشخص کرد تا فقط آن قسمت گرم شود.
 • گرماتاب از گردش هوا در محیط جلوگیری می کند و سلامت محیط داخلی سالن را تضمین می کند.
 • نصب دستگاه بسیار سریع انجام می شود و مهرتاب نصب گرماتاب را به صورت رایگان برای شما انجام می دهد.
 • این دستگاه با توزیع گرما در تمام قسمت های تعیین شده سالن، دما را به طور یکنواخت گرم نگه می دارد.
 • پس از روشن شدن دستگاه، قسمت های مورد نیاز سالن را به سرعت گرم می کند.
 • هر سالنی می تواند به طور مستقل از گرماتاب استفاده کند و این یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این سیستم است.
 • امکان تأمین گرمایش فضاهای خاص (سایبان ها، رواق ها، مساجد، مصلی ها و فضاهای بدون دیوار).
 • امکان تهویه (تعویض هوا) بیشتر بدون اتلاف زیاد انرژی
 • بازده بسیار بالای حرارتی
 • سایر مزایاى زیست محیطى و نیز اثرات مثبت در فضاهاى خاص (کاهش رطوبت کف آشیانه هاى مرغدارى، جلوگیرى از زنگ زدگى در فولاد و غیره …)

 

مصرف گاز گرماتاب

مصرف گاز گرماتاب مهرتاب با توجه به ظرفیت حرارتی مدل های مختلف از ۲.۵ الی ۴.۵ مترمکعب در ساعت است.

 

گرماتاب مهرتاب و انواع آن

گرماتاب لوله ای

گرماتاب لوله ای مهرتاب در سری U و L تولید می شوند، مدل های سری U برای گرمایش فضاهای باز و اماکن صنعتی با ارتفاع سقف زیاد و مدل‌های سری L برای گرمایش فضاهای با ارتفاع سقف کم مانند گلخانه ها و مرغداری ها به کار برده می شود.

گرمایش تابشی سری U

گرماتاب لوله ای سری U

گرمایش تابشی سری L

گرماتاب لوله ای سری L

 

گرماتاب سرامیکی

گرماتاب سرامیکی مهرتاب در دو سری دکوراتیو و صنعتی تولید‌ می‌شوند که مدل‌های سری دکوراتیو مناسب فضا‌های باز و نیمه‌بازی هستند که به یک سیستم گرمایش کوچک و زیبا با توان گرمایشی فوق‌العاده نیاز دارند و سری صنعتی برای مصارفی مانند خشک‌کن‌، کوره رنگ و پخت استفاده می‌شوند.

هیتر سرامیکی

 

کاربردهای گرماتاب

گرماتاب به طور کلی می تواند به عنوان گرمایش ساختمان، گرمایش یک ناحیه ، گرمایش محلی و گرمایش متمرکز کاربرد داشته باشد. در کاربری های گرمایش کل ساختمان و گرمایش یک ناحیه از ساختمان ، سیستم گرمایش تابشی لوله ای کم شدت و سرامیکی شدت بالا کاربرد زیادی دارند. نکته ی حائز اهمیت در گرمایش کل ساختمان این است که نوع طراحی تاثیر بسیار زیادی در عملکرد سیستم دارد.

مهم ترین مرحله از طراحی گرمایش ساختمان برای گرمایش فضای باز ناحیه بندی این سیستم می باشد. یک دستگاه بزرگ می تواند شدت گرمایش یک ناحیه را افزایش دهد در صورتی که برای توزیع حرارت در کل ساختمان باید ساختمان به ناحیه های مناسب تقسیم بندی شود و هر ناحیه تحت پوشش یک سیستم گرمایش تابشی قرار گیرد.

منظور از گرمایش یک ناحیه ، گرمایش قسمتی از یک ساختمان با الگوی بار حراتی مشابه می باشد. به عبارت دیگر قسمتی از یک ساختمان که میزان گرمایش مورد نیاز آن ها یکسان است یک ناحیه محسوب می شود. در این نوع کاربری نیز مانند گرمایش ساختمان گرماتاب های لوله ای شدت پایین و سرامیکی عملکرد مناسبی دارند. در کاربری های صنعتی اگر به گرمای زیاد در ناحیه ی کوچک نیاز باشد گرماتاب های سرامیکی عملکرد مناسبی خواهند داشت.

گرمایش محلی و گرمایش متمرکز مفاهیم مشابهی دارند به طور کلی به گرمایش یک بخش محدودی از یک فضا گرمایش محلی می گویند و اگر در کاربری خاصی محیط کوچکی نیازمند گرمایش بالا داشته باشد گرمایش متمرکز محسوب می شود. گرماتاب های زمینی و مستقل گزینه های مناسبی برای این نوع کاربری ها می باشند.

به طور کلی گرمایش تابشی یکی از سیستم های گرمایش مدرن بوده که امروزه کاربرد گسترده ای در تاسیسات گرمایشی به ویژه در کاربری های صنعتی پیدا کرده است. سیستم های گرمایش تابشی مزایای زیادی دارند که به طور خلاصه بهینه سازی انرژی ، انعطاف کاربری ، تعمیر و نگهداری آسان از مزایای این سیستم می باشد. گرمایش تابشی می تواند برای گرمایش یک ساختمان ، یک فضا ، یک ناحیه از فضا و یا یک محل کوچک مورد استفاده قرار گیرد.

 

سیستم گرمایشی گرماتاب با توجه به محل و نوع استفاده از آن دارای کاربردهای مختلفی می باشد.

 • گرمایش فضای باز و نیمه باز نظیر رستوران ها، کافه‌ها، تراس، آلاچیق و روف گاردن‌ها
 • گرمایش در محیط‌ های صنعتی و کارگاهی (با ارتفاع سقف بلند و درهای همیشه باز)
 • گرمایش گلخانه
 • گرمایش مرغداری
 • گرمایش اماکن عمومی مانند سالن‌های ورزشی، سالن‌های نمایشگاهی، اماکن مذهبی

 

گرماتاب کارخانه

گرماتاب کارگاه ها و کارخانجات

تامین گرمای سالن های کارگاه ها و کارخانجات به دلیل بزرگ بودن، با موتورخانه و بخاری مشکلات زیادی را به وجود می آورد و همچنین نگهداری و تعمیرات آن باعث میشود که سالانه هزینه های زیادی صرف این کار شود. گرماتاب به دلیل هزینه پایین و مصرف انرژی کمتر نسبت به سایر سیستم های گرمایشی بهترین گزینه برای تامین گرمای این گونه سالن ها و تولیدی هاست.

 

گرماتاب سالن های ورزشی

تامین گرمای مورد نیاز سالن ورزشی در فصول سرد سال یکی از دغدغه های مسئولین سالن هاست. در برخی از سالن های ورزشی به دلیل استفاده از موتورخانه مرکزی، سالانه هزینه هنگفتی بابت حفظ و نگهداری از تجهیزات و تامین انرژی و استهلاک قطعات و تجهیزات پرداخت میشود که این یک مشکل بزرگ محسوب میشود.

یکی از سیستم های گرمایشی استاندارد و کم هزینه ای که میتواند از هزینه های بالا جلوگیری کند، گرماتاب است. استفاده از این سیستم گرمایشی موجب شده تا گرما از طریق لوله ها ساطع و انرژی از طریق امواج منتقل شود. در نتیجه زمان گرم شدن هوای محیط به حداقل و مصرف سوخت کاهش می یابد.

 

گرمایش مرغداری

 

گرماتاب مرغداری ها

در مرغداری هایی که از سیستم های گرمایشی قدیمی مثل بخاری های نفتی و گازی استفاده میشود، به دلیل بالا رفتن گرمای تولید شده و جمع شدن آن زیر سقف سالن و سرد بودن کف سالن، باعث تجمع طیور دور سیستم گرمایشی میشود که این تجمع و ازدحام، طیور را دچار خفگی میکند و تلفات را بالا میبرد. با نصب سامانه های گرمایشی تابشی گرماتاب مهرتاب در ارتفاع، این مشکل حل شده و گرما از طریق امواج الکترومغناطیسی ساطع و محیط به صورت یکنواخت گرم می شود.

 

نگهداری تجهیزات گرمایش تابشی گرماتاب

گرماتاب ها دارای طول عمر بالایی می باشند و به علت سادگی در عملکرد و ساختار آن ها این سیستم ها ملاحظات نگهداری ساده ای دارند. از طرف دیگر به علت کاربرد این سیستم ها در فصل خاصی از سال به منظور اطمینان عملکرد این سیستم در شروع فصل کاری نیازمند سرویس می باشند.

 

خرید و استعلام قیمت گرماتاب

جهت سفارش و خرید هیتر تابشی سرامیکی گرماتاب و اطلاع از قیمت گرماتاب می توانید با بخش فروش مهرتاب تماس حاصل نمایید.

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۵۷۱۳۲

تلفن: ۰۱۷۳۳۲۶۲۱۱۰