۳۳۲۶۲۱۱۰ ۰۱۷

گرمایش تابشی تعمیرگاه

چرا گرمایش تعمیرگاه با گرمایش تابشی؟

برای پاسخ به این سوال، اجازه دهید با هم مفهوم گرمایش تابشی یا مادون قرمز و کارکرد آن را مرور کنیم.

مادون قرمز (IR) یک موج الکترومغناطیسی است که با سرعت نور حرکت می کند و زمانی که به جسم برخورد می کند انرژی موج به گرما تبدیل می‌شود و در ادامه این گرما، یا جذب شده و یا منعکس خواهد شد.

اجسام تاریک یا مات مثل آسفالت یا بتن و یا غیره به سرعت گرما را جذب می کند در حالی که اجسامی مثل کروم یا آلومینیوم جاذب های ضعیفی هستند و تمایل دارند تا انرژی گرمایی خود را به سمت بیرون منعکس کنند.

آشناترین منبع این نوع امواج، خورشید است. خورشید امواج IR را از طریق اتمسفر به سطح زمین می‌تاباند. زمانی که سطح زمین گرم شد، گرما را به هوا منتقل می‌کند.

در طول فصل زمستان، زاویه تابیدن نور خورشید باعث می‌شود تا اشعه خورشید ملایم‌تر بتابد و به همین دلیل در این فصل هوای سردتری را تجربه می‌کنیم.

اما با شروع فصل تابستان تغییرات شدیدی در زاویه نور خورشید به وجود می آید، اینگونه که نور خورشید مستقیماً به سطح زمین می‌تابد و جذب انرژی گرمایی را به حداکثر می‌رساند. به این ترتیب شاهد هوای گرم‌تری هستیم.

 

اما دلیل استفاده از گرمایش تابشی در تعمیرگاه‌های خودرو چیست؟

۱) سیستم گرمایشی نصب شده از سقف به شکل خورشید عمل می‌کند و با گرم کردن مستقیم ابزارها و ماشین‌ها و کف زمین و اشخاص، به طور غیرمستقیم هوای محیط را هم گرم می‌کند.

پیشنهادی:  نصب سیستم گرمایش تابشی

۲) برخلاف گرم‌کُن‌های همرفتی، این سیستم‌ها هوا را در فضا جا به جا نمی‌کنند و این یک مزیت بزرگ برای قسمت‌هایی است که با رنگ سروکار دارند و حضور گرد و خاک در رنگ میتواند دردسر بزرگی باشد.

۳) بازیابی سریع‌تر گرما، زمانی که تهویه هوا انجام می‌گیرد، گرما به سرعت به سطح قبلی خود بازمی‌گردد. به این دلیل که انرژی تابشی جذب سطوح زمین و ابزار و خودروها و غیره خواهد شد و اشیا به یک چاه گرمایی تبدیل می‌شوند. به عبارت دیگر، اجسام گرما را در خود ذخیره کرده و مقدار اضافی را دوباره به هوا باز می‌گردانند.

۴) مصرف انرژی بهینه. یک سیستم گرمایشی تابشی می‌تواند تا ۵۰ درصد یا بیشتر در مقایسه با یک سیستم گرمایشی همرفتی، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. این عدد مخصوصاً در تعمیرگاه‌ها به دلیل جریان بالای هوا کاملاً صادق است.

 

چه مواردی در عملکرد سیستم‌های گرمایش تابشی تاثیر گذار هستند ؟

از تولید‌کننده سوال کنید که آیا لوله آتشخوار سیستم‌ تولیدی آنها از جنس استیل آلومینایز است یا از جنس آهن ارزان قیمت‌تر؟

بازده تابشی رفلکتور‌های آنها ۵۰ یا ۷۰ یا ۱۰۰ درصد است ؟

و مطمئناً گارانتی ۱۵ ساله بهتر از گارانتی ۵ ساله و ۱۰ خواهد بود. برندی را انتخاب کنید که در همه موارد بهترین عملکرد را داشته باشد.

شما هم اگر صاحب یک مجموعه تعمیرگاهی هستید، می‌توانید از مشاوره رایگان مهرتاب بهره‌مند شوید تا شما را در انتخاب یک سیستم‌ گرمایش بهینه همراهی کنیم.