مقالات

گرمایش تابشی دامداری

گرمایش تابشی دامداری

سیستم‌های گرمایش تابشی دامداری یکی از روش های گرمایش دامداری ، اصطبل و طویله می باشد. در دامداری، طویله یا هر مکان سرپوشیده و بزرگی، سیستم‌های گرمایشی تابشی برای تولید گرمایش تابشی امن و بی‌خطر و راحت به کار می روند. به طور کلی، این نوع سیستم‌های گرمایش تابشی ، گرما را از سمت سقف به سمت پایین و به سمت سطوح هدف هدایت می‌کنند.

برای مثال در یک اصطبل اسب، گرمایش تابشی می تواند به سمت منطقه شستشو و تیمار یا راهرو و همچنین مناطق بین آخور اسب‌ها و یا حتی منطقه مخصوص سوارکاری هدایت شود.

 

انرژی تابشی چیست؟

مادون قرمز در واقع همان تشعشع یا تابش است. یک اجاق یا فر خوراک‌پزی، شومینه یا حتی خود خورشید را در نظر بگیرید. همه اینها مادون قرمز یا انرژی تابشی را به سرعت نور و مستقیم از خود ساطع می کنند. در زمان برخورد به جسمی مثل زمین یا شخص و حیوانات و یا دستگاه و غیره، این انرژی به گرما تبدیل شده و در نهایت باعث گرمای محیط خواهد شد.

خورشید را در نظر بگیرید. برخلاف تصور خورشید مستقیماً هوا را گرم نمی‌کند، در واقع خورشید زمین را گرم کرده و زمین از این طریق باعث گرم شدن هوا می‌شود.

 

گرمایش تابشی دامداری

گرمایش تابشی دامداری

 

کدام نوع از این سیستم‌های گرمایشی مناسب‌ترین گزینه برای استفاده در گرمایش دامداری است؟

معمولاً سیستم های گرمایش تابشی لوله‌ای، بهترین انتخاب برای این نوع مکان‌هاست. چرا؟

چندین دلیل وجود دارد:

۱) سیستم‌های گرمایش تابشی لوله‌ای، انرژی گرمایی تابشی را با لطافت به بیرون منعکس می‌کند و دیگر خبری از باد و جریان هوا نخواهد بود. این مزیت، از بیماری‌های تنفسی احتمالی جلوگیری خواهد کرد و سلامت کلی حیوانات را بهبود خواهد بخشید.

۲) میزان راحتی و آسایش حیوانات افزایش پیدا می‌کند. گرمایش تابشی به زمین برخورد می‌کند و زمین گرم، باعث گرم شدن پا و بدن حیوانات خواهد شد.

۳) امواج مادون قرمز مانند نور می‌توانند مستقیماً به جسم مورد نظر تابیده شوند. به سمت مناطق شستشو، آخورها و راهروها و یا هر جایی که نیاز بیشتری به گرما دارد.

۴) ذخیره انرژی و کارایی بالا. گرمایش تابشی می‌تواند به طور انتخابی به مکان و جسم موردنیاز تابیده شود و محیط‌های دیگر را بدون دلیل گرم نکند. این عملکرد باعث کمتر شدن چشمگیر هزینه‌ها در مقایسه با روش جریان همرفتی خواهد شد.

۵) حیوانات حسی که از گرمای آفتاب دریافت می‌کنند را دوست دارند. سیستم‌های گرمایش تابشی دامداری دقیقاً همان حس را به حیوانات منتقل خواهند کرد. به این صورت حیوانات سالم‌تر و خوشحال‌تر خواهند بود.

 

گرمایش دامداری

 

بخاری تابشی لوله‌ای چیست؟ (گرمایش تابشی دامداری)

این سیستم از یک مشعل تشکیل شده است که اجزایی مانند شیر گاز و بورد کنترل و غیره را در داخل خود جای داده و در ادامه این مشعل یک لوله استیل آلومینایز وجود دارد که بین ۳ متر الی ۱۴ طول دارد و آتش مشعل درون آن تشکیل می‌شود، در بالای این لوله یک بازتابنده استیل سهمی ‌شکل وجود دارد که گرمای بوجود آمده در سطح لوله را پس از برخورد به خود بازتاب می‌کند، هدف نهایی این است که همه انرژی را به سمت پایین منتقل کند.

با یک گشت‌ و گذار ساده در بخش مقالات سایت مهرتاب، اطلاعات بسیار خوبی در مورد این بخاری‌های تابشی و کارایی و مزایای آنها به شما خواهد داد.

 

 

 

بازگشت بە لیست