مقالات

گرمایش تابشی (Radiant heating)

گرمایش تابشی

تاریخچه گرمایش تابشی

امواج مادون قرمز توسط ویلیام هرشل در سال ۱۸۰۰ میلادی برای اولین بار کشف شد. وی به کمک منشور تجزیه نور و یک دماسنج متوجه شد که حرکت دماسنج از طرف طیف آبی به طرف طیف قرمز و زیر قرمز افزایش دما را نشان می دهد.

رابرت گوردون در اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی با سوزاندن گاز درون لوله ای مخصوص، اصول کلی گرمایشی تابشی را به دست آورد.

استفان به صورت تجربی و بولتزمن از نظر تئوری قوانین انتقال حرارت تابشی را به دست آوردند. آنها ثابت کردند که میزان انرژی حرارتی منتقل شونده از سطح گرمتر با توان چهارم درجه حرارت مطلق (درجه حرارت کلوین) سطح گرم، رابطه مستقیم دارد.

 

روش گرمایش تابشی

در روش گرمایش تابشی (Radiant heating) کمترین مقدار انرژی حرارتی به هوا (که کمترین چگالی را دارد) منتقل می شود و اجسام با چگالی بیشتر، (جرم ساختمان، ماشین آلات، خطوط مونتاژ و اشخاص) بیشترین انرژی حرارتی را دریافت می کنند.

تیرگی رنگ اجسام نیز موجب جذب انرژی بیشتر می گردد. چرخه کار بدین صورت است که ابتدا انرژی سوخت به امواج الکترومانیتیک تبدیل می شود، و این امواج پس از برخورد با سطوح مقابل به گرما تبدیل می گردند.

در این روش امکان کنترل و جهت دهی به مسیر امواجی حرارتی وجود دارد. همچنین مناطقی را که نیاز به گرمایش ندارند می توان از دید امواج حرارتی خارج نمود به عبارت روشن تر، انرژی حرارتی صرف محیط های ناخواسته نخواهد شد.

پیشنهادی:  انواع سیستم های گرمایشی مرغداری

همچنین چرخش غیر ضروری هوا به حداقل می رسد و امکان تعبیه دستگاه در بالاترین نقاط (و دور از دسترس پرسنل) وجود دارد. علیرغم امکان نصب دستگاه در بالاترین نقاط زیر سقف، حرارت در کف ونقاط نزدیک به کف تحویل داده می شود.

 

مزایای سیستم گرمایش تابشی

– کاهش مصرف سوخت به کمتر از نصف.

– کاهش مصرف برق گرمایش تا یک دهم.

– امکان نصب و راه اندازی سریع.

– امکان منطقه بندی حرارتی بدون نیاز به تیغه بندی.

– پاسخ فوری به نیاز گرمایش (کمتر از چند دقیقه).

– امکان خاموش نمودن در زمان تعطیلی.

– امکان تأمین گرمایش فضاهای خاص (سایبان ها، رواق ها، مساجد، مصلی ها و فضاهای بدون دیوار).

– عدم چرخاندن غیر ضروری هوا.

– امکان تهویه (تعویض هوا) بیشتر بدون اتلاف زیاد انرژی.

– بازده بسیار بالای حرارتی.

– سایر مزایاى زیست محیطى و نیز اثرات مثبت در فضاهاى خاص (کاهش رطوبت کف آشیانه هاى مرغدارى، جلوگیرى از زنگ زدگى در فولاد و غیره …)

 

گرمایش تابشی در کارخانجات و سالن های صنعتی

با توجه به مزایای ذکر شده در بالا می توان با اطمینان گفت که استفاده از فن آوری جدید گرمایش تابشی (بخاری تابشی) راهکار واقعی بهینه سازی انرژی حرارتی در کارخانجات بزرگ صنعتی و سالن های بزرگ تجاری نظیر، آشیانه های هواپیما، ایستگاههای مترو و سالن های تعمیرات واگن، کارخانجات بزرگ خودروسازی و فولاد سازی و سایر کارخانجات صنعتی، انبارهای عمومی، فضاهای مذهبی، سالن های ورزش، مرغداری ها، گلخانه های صنعتی و غیره می باشد.