مقالات

گرمایش سالن های ورزشی با گرمایش تابشی

گرمایش تابشی سالن های ورزشی

گرمایش سالن ورزشی با توجه به اینکه این سالن ها همواره پذیرای رویدادهای بسیار زیادی هستند که نیازمند فضایی گرم و مطمئن و راحت هستند، حائز اهمیت هستند. یکی دیگر از کاربردهای سیستم گرمایش تابشی سالن های ورزشی می باشد. از آنجا که محیط های ورزشی غالبا کاربری موقتی دارند، در صورت استفاده از سیستم موتورخانه مرکزی نمی توان به محض روشن کردن موتورخانه، گرمای مطلوبی ایجاد نمود؛ در صورتی که سیستم های گرمایش تابشی به واسطه اینکه انرژی را به صورت امواج منتقل می نمایند، چند دقیقه پس از روشن نمودن آن ها، سالن دارای گرمای مطلوب خواهد شد.

بدین ترتیب، عدم نیاز به روشن بودن سامانه های گرمایش تابشی در ساعات و روزهای تعطیل، صرفه جویی چشمگیری را در مصرف سوخت در مقایسه با سامانه های هوای گرم موجب خواهد شد ( دست کم ۶۰ درصد ). بایستی توجه داشت این میزان صرفه جویی در مصرف سوخت، افزون بر صرفه جویی ناشی از کاهش تلفات حرارتی در ساختمان می باشد.

سیستم‌های گرمایشی مهرتاب، گرمای بسیار دلپذیری را برای یک رویداد ورزشی در سالن ایجاد می‌کند. گرمایش سالن ورزشی با روشی غیربهینه و ناکارآمد می‌تواند باعث اتلاف انرژی زیادی شود و هزینه‌ها را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

 

سیستم گرمایش تابشی سالن های ورزشی

به طور کلی سالن های ورزشی به سبب فعالیت بدنی بسیار زیاد ورزشکاران و انبوه تماشاگران نیاز به تهویه و تعویض هوای افزون تری دارد ( ۱۰ – ۵ بار در ساعت ). پایین بودن دمای هوا در سیستم های تابشی در مقایسه با سیستم های هوای گرم سبب کاهش تلفات ناشی از تعویض هوا در این سالن ها می شود که با افزایش تعداد دفعات تعویض هوا، درصد کاهش تلفات در سیستم های گرمایش تابشی در مقایسه با سیستم های هوای گرم به شدت افزایش می یابد ( تا حدود ۸۰ درصد ).

برای مثال در سالن های ژیمناستیک، در سامانه های هوای گرم ورزشکاران در دمای هوای ۱۸ درجه سانتیگراد احساس آسایش گرمایی می کنند، در حالی که سیستم گرمایش تابشی همین احساس را در دمای هوای ۱۴ درجه سانتیگراد برای ورزشکاران مهیا می سازد.

هنگامی که ورزشکار با هوای خنک تر همان احساس گرمای مطلوب را داشته باشند، طبیعی است که با نشاط بیشتری فعالیت خواهد کرد و اکسیژن بیشتری را نیز دریافت می کند، به علاوه چون در سیستم های گرمایش تابشی نیازی به جابجایی هوا وجود ندارد، از پراکنده شدن گرد و غبار و آلودگی جلوگیری شده و این امر بخصوص در محیط های ورزشی در سلامت محیط تاثیر انکار ناپذیری دارد.

با توجه به اینکه سیستم های گرمایش تابشی پیش و بیش از هوای سالن، کف سالن و ابزار و تجهیزات موجود و تحت پوشش چتر حرارتی خویش را گرم می کنند، از این رو دمای سطوح مجاور بیش از دمای هوای سالن خواهد بود.

در ورزش هایی همچون ژیمناستیک،دوچرخه سواری، وزنه برداری، بدن سازی و ورزش های باستانی و … که در آن ورزشکار با تجهیزات مختلفی در ارتباط است یا در کشتی و ورزش های رزمی که بدن ورزشکار بدون پوشش کافی با کف سالن در تماس است، گرم بودن کف سالن و تجهیزات موجود، آسایش، ایمنی و عملکرد مطلوب ورزشکاران را در پی خواهد داشت. افزون بر این، دمای بالاتر سطوح مجاور مانع از تقطیر بخار آب بر روی جداره های سالن و تجهیزات می شود و از ایجاد رطوبت در کف سالن و همچنین زنگ زدگی تجهیزات ورزشی جلوگیری می کند.

فعالیت بدنی افراد حاضر در سالن های ورزشی معمولا در یک سطح قرار ندارد و بسیار با یکدیگر متفاوت است. توان تولیدی ناشی از سوخت و ساز بدن یک ورزشکار در محدوده ۱۰۰۰ – ۵۰۰ وات ( بر حسب نوع ورزش ) قرار دارد، درگرا حالی که توان تولیدی ناشی از سوخت و ساز بدن تماشن که تنها ناظر مسابقات هستند و همچنین سایر ورزشکارانی که در حال فعالیت ورزشی نیستند ( مانند افراد ذخیره در جریان مسابقات ) حدود ۱۵۰ – ۱۰۰ وات می باشد؛ بنابراین جهت ایجاد آسایش دمایی در این دو گروه افراد حاضر در سالن ورزشی، توان گرمایی و دمای مؤثر متفاوتی مورد نیاز است.

تامین این شرایط در سیستم های هوای گرم تنها از طریق تیغه بندی و جداسازی مناطق مختلف دمایی امکان پذیر است که این روش برای سالن های ورزشی ممکن نیست. ایجاد منطقه بندی گرمایی بدون نیاز به تیغه بندی از ویژگی های برجسته سیستم های گرمایش تابشی می باشد که به ویژه برای سالن های ورزشی بسیار مناسب است، چرا که می توان تماشاگران را که نیاز به گرمایش بیشتری دارند، تحت چتر حرارتی یک هیتر تابشی نگه داشت و ورزشکاران را که در جریان فعالیت شدید بدنی هستند، تحت چتر حرارتی سامانه تابشی دیگری به شرایط آسایش دمایی متناسب با میزان فعالیت آن ها رساند.

 

مناست ترین دستگاه برای سالن های ورزشی

هیتر تابشی لوله‌ای سری U مناسب فضاهای باز، سالن‌های صنعتی، ورزشی و اماکن عمومی با ارتفاع سقف بلند و درهای همیشه باز می‌باشند.

 

گرمایش سالن ورزشی

 

مزایای گرمایش تابشی در سالن های ورزشی

  • تنظیم دمای سالن
  • عدم اشغال فضای مفید سالن به علت نصب در ارتفاع
  • کاهش مصرف انرژی تا ۶۰%
  • امکان کنترل دستگاه ها از یک محل به وسیله پنل کنترل
  • افزایش ایمنی سالن ورزشی
  • افزایش سرعت گرمایش سالن ورزشی
  • بوجود آوردن منطقه بندی دمایی

 

گرمایش تابشی سالن ورزشی مهرتاب

سیستم‌های گرمایش تابشی سالن ورزشی مهرتاب با ارائه هیترهای لوله‌ای می‌تواند صرفه‌جویی بسیار زیادی در هزینه‌ها ایجاد کند و آسایش و راحتی را به کاربر هدیه دهد، علاوه بر آن، این سیستم بسیار انعطاف‌پذیر بوده و با هر طرحی اجرا می‌شود.

این سیستم با تابش مستقیم گرما به اشیا و افراد می‌تواند آسایش را برای بازیکنان و تماشاگران فراهم کند. این سیستم‌ها علاوه بر زمین مسابقه، سکوی تماشاگران را نیز گرم نگه‌میدارند و مانند آنچه در سیستم‌های سنتی رخ می‌دهد هوای گرم به بالا نرفته و هوای سرد جایگزین آن نمی‌شود.

درواقع با استفاده از یک زاویه تابش مناسب و نصب خوب می‌توان یک تجربه دلچسب برای همه­ افراد حاضر در سالن رقم زد و هزینه کمتری نیز پرداخت کرد.

مهرتاب بهترین سیستم گرمایشی در صنعت گرمایش تابشی ، می‌تواند هر مکانی با هر اندازه و مشخصاتی را به راحتی و با عملکردی قوی گرم نماید.

 

جهت کارشناسی سالن ورزشی با کلیک روی فرم زیر درخواست خود را ارسال نمایید تا کارشناسان مهرتاب با شما تماس بگیرند.

فرم کارشناسی سالن‌های ورزشی