گرمایش گلخانه

سیستم گرمایش تابشی گلخانه

سیستم گرمایش تابشی گلخانه

وجود گرمای مناسب در گلخانه ها یکی از عوامل موثر در رشد گیاهان می باشد. سیستم گرمایش تابشی گلخانه همانند نور خورشید که به طور طبیعی به گیاهان می تابد عمل می نماید و شرایط مطلوب را برای رشد گیاهان فراهم می سازد. در واقع استفاده از گرمایش تابشی در گلخانه ها به مفهوم نزدیک کردن شرایط داخل گلخانه به شرایط محیط طبیعی می باشد.

 

کاردبرد گرمایش تابشی در گلخانه

نوع سازه های بکار رفته در گلخانه ­ها و اتلاف حرارتی زیاد از طریق سقف، سبب افزایش هزینه های گرمایشی در گلخانه ها می گردد. صرفه جویی در مصرف سوخت، نیاز بسیار کم به انرژی الکتریکی، امکان منطقه بندی دمایی، بی تاثیر بودن فشار منفی داخل و عدم تجمع گرما در زیر سقف از مهمترین مزایای استفاده از سیستم های گرمایش تابشی در گلخانه ها می باشد.

عدم نیاز به چرخش هوا جهت کاهش گرادیان دمایی از دیگر مزایایی هیتر های تابشی برای گلخانه ها می باشد که افزون بر کاهش مصرف برق فن ها، مانع از پراکنده شدن حشرات و باکتری های بیماری زا در فضای گلخانه می شود.

افزایش دمای برگ های گیاهان در سامانه های گرمایش تابشی نسبت به سامانه های هوای گرم موجب کاهش تقطیر بیش از حد بر روی برگ ها می شود و احتمال بروز بیماری های قارچی را کاهش می دهد و نیز از زنگ زدگی بر روی برگ ها جلوگیری می کند.

پیشنهادی:  مقایسه گرمایش تابشی و گرمایش سنتی در گلخانه

 

 

مزایای استفاده از سیستم گرمایش تابشی گلخانه ها

– تامین گرمایش مطلوب در کف و ریشه گیاه

– حذف کانال های گرمایشی

– کاهش گرما در زیر سقف

– صرفه جویی در مصرف برق و گاز

– امکان منطقه بندی دمایی

– کنترل اتوماتیک دمای گلخانه

– سرعت بالای تامین گرما نسبت به روش‌های سنتی

– کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

– عدم اشغال فضای مفید

 

جهت آشنایی بیشتر می توانید مطالب زیر را مطالعه نمایید.

عملکرد سیستم گرمایش تابشی

سیستم گرمایش تابشی مرغداری ها

 

بازگشت بە لیست