مقالات

مزایای گرمایش تابشی در صنعت

تامین گرمایش خوب و کارآمد برای یک سالن صنعتی چالش های زیادی را به همراه دارد، که بسته به ماهیت سالن صنعتی و موقعیت مکانی سیستم گرمایش تابشی، باید مورد توجه قرار گیرد چرا که بی دقتی در انتخاب سیستم گرمایشی منجر به توزیع نامناسب گرما در سراسر فضا می شود که به راحتی افراد شاغل آسیب می رساند و منجر به اتلاف انرژی در محیط کار می شود. در ادامه به برخی از مزایای سیستم های گرمایش تابشی در صنعت می پردازیم.

 

حذف موتورخانه مرکزی

فضای اشغال شده توسط تجهیزات و تأسیسات سامانه‌های گرمایش هوای گرم شامل: موتورخانه، شبکه لوله‌ها و کانال‌های انتقال هوای گرم و…) به مراتب بیشتر از سامانه‌های گرمایش تابشی (گرماتاب) می‌باشد. ابعاد تجهیزات سامانه‌های گرمایش تابشی عموماً کوچکتر بوده و از سوی دیگر با نصب آن در سقف یا روی دیوار، فضای مفید و قابل استفاده داخل سالن اشغال نخواهد شد (احتمال سرقت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد). بدیهی است به کارگیری این سامانه تأثیر به سزایی در کاهش هزینه لازم برای تخصیص فضای مورد نیاز جهت تأسیسات یاد شده را در پی خواهد داشت. افزون بر این، حذف موتورخانه و تجهیزات آن، نصب و اجرای تأسیسات گرمایشی سالن را سرعت خواهد بخشید.

از سوی دیگر با حذف موتورخانه مرکزی، تلفات حرارتی داخل موتورخانه که حدود %۵ مجموع تلفات حرارتی را شامل می‌شود، به همراه تلفات مسیر انتقال سیال واسطه تا سالن (حدود ۱۵ الی %۲۰ مجموع تلفات حرارتی) حذف می‌شود.

 

سادگی راهبری و نگهداری گرمایش تابشی

سامانه‌های گرمایش تابشی هر چند از فناوری پیشرفته‌تری نسبت به سامانه‌های گرمایش هوای گرم بهره می‌برند، با وجود این ساختار آنها از پیچیدگی کمتری برخوردار می‌باشد. به همین دلیل، تعمیر و نگهداری آن در مقایسه با سامانه گرمایش هوای گرم که شامل تأسیسات حجیم و پیچیده بخار و آب، شبکه کانال‌های هوا، لوله‌ها و غیره است، بسیار ساده‌تر است و در نتیجه هزینه کمتری را نیز در پی خواهد داشت. ساختمان سامانه‌های گرمایش تابشی از اجزای بسیار کمتری نسبت به سامانه‌های گرمایش هوای گرم برخوردار است و تنها بخش متحرک در آنها فن مکنده می‌باشد؛ به همین لحاظ عملکرد این سامانه‌ها با فرسودگی کمتری نیز همراه است که این امر طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد؛ از سوی دیگر در صورت از کار افتادن بخشی از سامانه گرمایش تابشی، تعمیر یا تعویض قطعات مربوط به آن بخش با هزینه کمتری انجام می‌گیرد.

سادگی نسبی ساختار سامانه‌های گرمایش تابشی، مدت زمان لازم برای نصب و راه‌اندازی آن‌ها را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

 

حفظ سلامت محیط

سامانه‌های گرمایش حرارت مرکزی به دلیل ضرورت استفاده از شبکه کانال‌های انتقال هوای گرم یا کنوکتورهای فن دار نظیر یونیت هیتر، همواره موجب جابجایی ذرات ریز معلق در هوا و رشد و پراکندگی موجودات زنده میکروسکوپی در فضای داخل ساختمان می‌گردند؛ در حالیکه در گرمایش تابشی چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 

مستقل بودن هر سامانه

در گرماتاب‌های تک مشعلی، هر یک از دستگاه‌های گرمایش تابشی به صورت مستقل عمل می‌کند. این امر از یک سو موجب می‌شود تا نقص احتمال ی عملکرد یک واحد تأثیری در عملکرد واحدهای دیگر نداشته باشد و از سوی دیگر تأمین و توزیع انرژ ی گرمایی برحسب نیاز و تصمیم مدیران واحد‌های صنعتی و تجاری، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار گردد.

 

کاهش مشکلات جنبی

در سامانه‌های گرمایش تابشی، مشکلات متداول مرتبط با تأسیسات جانبی سامانه‌های گرمایش حرارت مرکزی مانند سختی آب، یخ زدگی لوله ها، نشتی لوله‌هاو کانال ها، عایق کاری و غیره وجود نداشته و از این نظر نیز خسارتی متوجه سامانه گرمایش تابشی نمی‌شود (مانند ترک یدگی لوله‌ها و انواع نشتی‌ها).

 

کاهش اثرات زیست محیطی

سامانه‌های گرمایش تابشی به سه دلیل عمده اثرات منفی کمتری روی محیط زیست دارند:

مصرف کمتر سوخت به ازای واحد سطح تحت گرمایش

راندمان احتراق بالاتر نسبت به سایر سامانه‌ها که منجر به کاهش آلودگی NOx ،CO و … می گردد

تخلیه هوا و محصولات احتراق با دمای کمتر در جو کره زمین که در نتیجه تأثیر کمتری بر افزایش آنتروپی کره زمین خواهد داشت.