مقالات

مقایسه پروفایل های پوشش حرارتی سیستم های گرمایش تابشی

سیستم گرمایش تابشی L

مقایسه پروفایل های پوشش حرارتی انواع سیستم های گرمایش تابشی (گرماتاب) متداول در جهت کمک به تولیدکنندگان برای انتخاب بهترین سیستم گرمایش تابشی در مرغداری

گرمایش تابشی در صنعت مرغداری و به طور خاص در بخش پرورش مرغ گوشتی، محبوبیت بالایی پیدا کرده است. گرمایش تابشی انرژی گرمایی را مستقیماً به پرندگان و زمین منتقل می‌کند و علاوه بر آن مزیت های زیادی نسبت به انتقال گرما با جریان هوا دارد.

به این صورت که شاهد ۲۵ تا ۴۰ درصد بهبود کارایی گرمایش و همچنین بستری خشک‌تر خواهیم بود و کف مرغداری همیشه مقداری گرمای ذخیره شده در خود خواهد داشت که این باعث آسایش پرندگان می‌شود.

یک ویژگی کاربردی دیگر گرمایش تابشی این است که یک گرادیان حرارتی در محیط سالن ایجاد می‌کند و این امکان را به پرندگان می‌دهد تا دمایی را انتخاب کنند که در آن احساس بهتری دارند.

هر وسیله‌ای که گرمایش تابشی ایجاد می‌کند با نمودار توزیع دمای خود شناخته می‌شود. با شناخت دقیق از الگوهای توزیع دمایی محصولی که انتخاب شده، برای هر کاربرد خاصی در صنعت، می‌توانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم.

در نمودارهای زیر، ما طرح توزیع دمایی مربوط به هر دستگاه را در یک مرکز مرغداری گوشتی به مساحت ۲۰ متر در ۹۰ متر را نشان می‌دهیم. این طرح‌ها به یک طراحی ساختمان خاص یا یک مکان جغرافیایی اختصاص ندارند و طرح‌های کلّی محسوب می‌شوند و برای تعیین میزان اتلاف انرژی هر سالن، نیاز است تا مقدار انرژی از دست رفته با واحد BTU/Hr (هر BTU تقریبا ۴ برابر KCal می‌باشد.) به طور دقیق محاسبه گردد.

سیستم گرمایش تابشی L

نمودار توزیع دمای مدل‌های سری L مهرتاب، گلابی‌شکل است. به‌ طوری که بیشترین دما در ابتدای لوله و کمترین دما در انتهای لوله ایجاد می‌شود. طول لوله این سری از سیستم های گرمایش تابشی در گستره‌ای بین ۹ تا ۱۸ متر قرار می گیرد و ظرفیت گرمایش آنها نیز عددی مابین ۳۵ هزار تا ۴۵ هزار کیلوکالری در ساعت در نظر گرفته می‌شود.

این سیستم‌ها در جایی نزدیک به سقف نصب می‌شوند. و هر مدل یک از روش نصب خاص خود پیروی می‌کند. (این لوله‌ها باید یک فاصله استاندارد در حد ۴۰ سانتی‌‌متر از مواد قابل اشتعال داشته باشند).

این سیستم‌ها از هوای تازه بیرون مرغداری برای اشتعال و تولید گرما استفاده می‌کنند. به همین دلیل نیازمند تعمیرات کمتری نسبت به سیستم‌هایی هستند از هوای داخل برای اشتعال در محفظه احتراق خود استفاده می‌کنند.

سیستم گرمایش تابشی U

یکی دیگر از مدل‌های سیستم‌های گرمایش تابشی، مدل‌های سری U مهرتاب هستند که یک طرح توزیع دمایی تقریباً مربع‌شکل ایجاد می‌کند. در این سری از سیستم های گرمایش تابشی، شاهد تمرکز دمایی کمتری در زیر لوله آغازین خواهیم بود. همچنین زاویه خاص بازتاب‌کننده‌ها به سمت دیوار، باعث ماندگاری بیشتر گرما می‌شود. این سری از سیستم‌ها با طولی مابین ۴ تا ۷ متر، انرژی در حدود ۲۵ هزار تا ۴۵ هزار کیلوکالری در ساعت تولید می‌کنند.

سیستم های گرمایش تابشی U شکل همان مزایا و مشکلات قبل را دارند، مانند هزینه اولیه بالا و مزایای همچون نیاز به تعمیرات خیلی کم و عدم اشغال فضای مفید.

اما بزرگترین مزیت این سری توزیع دمای بهتر است. طرح توزیع دمایی مربع‌ شکل باعث می‌شود تا مساحت بیشتری تحت پوشش قرار بگیرد و دما به طور یکسان روی زمین پخش شود. به این ترتیب مرغ‌ها می‌توانند به راحتی در محدوده دمایی دلخواه خود قرار بگیرند.