مقالات

راهنمای خرید سیستم گرمایش گلخانه

سیستم گرمایش تابشی گلخانه

در مطلب راهنمای خرید سیستم گرمایش گلخانه قصد داریم تا شما را در انتخاب بهترین سیستم گرمایش تابشی گلخانه راهنمایی نماییم تا سیستمی انتخاب کنید که برای گلخانه‌ی شما مناسب باشد.

پاسخ به این سوال که چه سیستمی برای گلخانه شما مناسب است کمی سخت است چرا که هر گلخانه با توجه به شرایط خاص خود نیازهای گرمایشی خاصی را می‌طلبد. به همین علت عنوان کردن یک سیستم گرمایش مشخص به عنوان بهترین هیتر گلخانه ممکن نیست.

در انتخاب سیستم گرمایش گلخانه باید دقت کنید که گلخانه شما به چه نوع گرمایشی نیاز دارد. هم‌چنین قبل از خرید سیستم گرمایش گلخانه باید شرایط گلخانه خود را به خوبی بسنجید. بررسی شرایط و موقعیت گلخانه و مقایسه آن با توانایی‌ها و قابلیت‌های هیتر به شما کمک می‌کند تا بهترین هیتر را که مناسب گلخانه شما است، انتخاب کنید.

 

راهنمای خرید هیتر گلخانه

در هنگام خرید سیستم گرمایشی گلخانه معیارهایی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. این معیارها شامل اندازه‌ گلخانه ، منبع انرژی ، بودجه‌ شما و هزینه‌ گرمایشی هستند. بعد از مطالعه‌ی راهنمای خرید هیتر گلخانه باید بین این معیارها تناسبی به وجود آورده و با توجه به این تناسب نوع هیتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اولین و مهم‌ترین سوالی که باید از خود بپرسید اندازه و مساحت گلخانه‌ی شما است. هر چقدر که گلخانه‌ی شما فضای بیشتری داشته باشد، برای گرم نگه داشتن گلخانه و ثابت نگه داشتن دما به قدرت گرمایشی بیشتری نیاز است. برخی از مالکان گلخانه‌ها با توجه به مزیت‌های یک هیتر، آن را برای گلخانه‌ی خود انتخاب می‌کنند. اما به دلیل مناسب نبودن سیستم گرمایشی برای گلخانه، انتخاب آن‌ها با شکست مواجه می‌شود. همچنین علاوه بر در نظر گرفتن اندازه و مساحت گلخانه‌، باید اطمینان حاصل کنید که گلخانه‌ به خوبی عایق بندی شده است.

اگر شما صاحب یک گلخانه‌ی بسیار بزرگ هستید، ممکن است برای گرمایش موثر و مفید محیط گلخانه‌ی خود، به بیش از یک هیتر نیاز داشته باشید. اگر می‌خواهید مصرف انرژی خود را پایین آورده و هزینه‌های گرمایشی را کاهش دهید، باید مطمئن شوید که گلخانه‌ی شما به خوبی عایق بندی شده است. سقف، دیواره‌ها و تمامی درزهای گلخانه باید به خوبی بررسی شوند تا از اتلاف گرما و انرژی جلوگیری به عمل آید. با عایق بندی مناسب، دمای مورد نظر گلخانه خود را بدون کارکرد بیش از اندازه‌ی هیتر، تامین خواهید کرد.

 

منبع انرژی سیستم گرمایش

بعد از بررسی نیازهای گرمایشی گلخانه‌ی خود، باید تصمیم بگیرید که برای گرم کردن محیط گلخانه از چه منبع انرژی استفاده کنید. با این که به صفر رساندن هزینه‌های گرمایشی غیر ممکن است، می‌توان با انتخاب منبع انرژی و سیستم گرمایش مناسب هزینه‌های گرمایشی را به حداقل رساند.

امروزه در بازار سیستم های گرمایشی بسیاری وجود دارند که با انرژی برق کار می‌کنند. بیشتر کارخانه‌های سازنده‌ی هیتر، انرژی برق را به عنوان منبع تامین انرژی هیتر انتخاب می‌کنند. یکی از مزیت‌های هیترهای برقی گلخانه این است که با ترموستات کار می‌کنند. ترموستات این امکان را برای شما فراهم می‌کند که همواره بتوانید دمای محیط را تنظیم کنید. امکان تنظیم دمای محیط به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک بسیاری می‌کند. هنگامی که محیط به درجه دمای مورد نظر برسد، هیتر خاموش شده و انرژی برق را مصرف نمی‌کند. اگر دمای محیط با دمای تنظیم شده مغایر باشد، هیتر به صورت اتوماتیک دوباره شروع به کار می‌کند.

 

هنگام خرید هیتر برقی به عنوان سیستم گرمایش گلخانه‌ی خود باید به این نکته توجه کنید که هیتری که انتخاب می‌کنید، دارای قابلیت حفظ رطوبت گلخانه باشد. برخی از این هیترها قابلیت بالایی در حفظ رطوبت محیط دارند. رطوبت برای رشد و نمو گیاهان در گلخانه یکی از عوامل مهم به شمار می‌آید. یک سیستم گرمایش برقی خوب بهترین شرایط را برای گلخانه شما تامین می‌کند.

از انواع مختلف هیترهای گرمایشی می‌توان هیتر سرامیکی، هیتر انتقال گرما، هیتر مادون قرمز و سیستم گرمایش تابشی را نام برد. این هیترها ساختار نسبتاً مشابهی دارند اما از فناوری‌های متفاوت برای تولید گرما استفاده می‌کنند. اگر هیتر انتخابی خود را مجهز به یک فن کنید کارآیی هیتر افزایش پیدا می‌کند. وجود فن در هیتر به توزیع مناسب و موثر گرما در سرتاسر محیط کمک می‌کند. هم‌چنین وجود فن، آلودگی و گرد و غبار موجود در هوا را از بین برده و مانع کپک زدگی گیاهان می‌شود.

برخی از هیترهای برقی ایستاده و برخی دیگر باید نصب شوند. این شما هستید که با توجه به شرایط و نیازمندی‌های گلخانه‌ی خود مدل مناسب را انتخاب می‌کنید. هیترهای برقی یکی از بهترین گزینه‌ها برای گرمایش گلخانه‌ها به شمار می‌آیند. استفاده از این هیترها بسیار آسان است. علاوه براین، هیترهای برقی قدرت و کارآیی گرمایشی بالایی دارند.

 

قدرت گرمایشی هیتر گلخانه

معمولاً قدرت گرمایشی هیترها روی برگه‌ی مشخصات آن‌ها قید می‌شود. بیشتر سیستم ها قدرت گرمایشی بین ۱ الی ۳ kW دارند. اگر شما صاحب یک کارخانه‌ی کوچک هستید، به هیتری نیاز دارید که قدرت گرمایشی پایین‌تری داشته باشد. با انتخاب هیتر مناسب، هزینه‌های گرمایشی را کاهش داده و از اتلاف بی مورد گرما جلوگیری به عمل خواهید آورد.

 

قیمت سیستم گرمایشی گلخانه

یکی دیگر از عواملی که راهنمای خرید سیستم گرمایش گلخانه توجه به آن را به شما توصیه می‌کند، قیمت هیتر و در نظر گرفتن هزینه‌های مصرف انرژی آن است. علاوه بر هزینه‌ی اولیه‌ای که برای خرید دستگاه هیتر پرداخت می‌کنید، برآیندی از هزینه‌های مصرف انرژی در طول استفاده از هیتر را نیز در نظر بگیرید. ممکن است برای خرید یک هیتر کم مصرف در ابتدا سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهید. اما این امر باعث می‌شود که در آینده هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش دهید.

 

سیستم گرمایش تابشی گلخانه مهرتاب

با استفاده از سیستم گرمایش تابشی گلخانه مهرتاب، گرما با سرعت بالا و به صورت یکنواخت به کف سالن و سطح گیاه منتقل شده و باعث تامین گرمایش مطلوب در بستر خاک و ریشه و سطح گیاه می‌شود لذا دمای بستر خاک و سطح گیاه از درجه حرارت محیط گلخانه اندکی بالاتر می‌رود و این باعث عدم بروز پدیده شبنم و کاهش آفات و بیماری می‌شود.

این سیستم گرمایش با تابش گرما به سمت پایین از افزایش دما در زیر سقف و اتلاف آن جلوگیری کرده و باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی می‌شود.

 

خدمات گرمایش تابشی مهرتاب

مقایسه گرمایش تابشی و گرمایش سنتی در گلخانه