مقالات

سوال و جواب در زمینه گرمایش گلخانه

گرمایش گلخانه

وقتی اولین بار این تکنولوژی به گلخانه‌داران معرفی می‌شود، معمولاً اولین سوالی که می‌پرسند این است که اگر گرما به سمت بالا حرکت می‌کند پس چطور ممکن است که سیستم گرمایشی تابشی (گرماتاب) خودش در بالا قرار بگیرد؟ همچنین آنها از تأثیر این سیستم گرمایشی بر محصولات نیز می‌پرسند. این بخش پاسخ به سوالاتی خواهد بود که ممکن است در ذهن خریداران شکل بگیرد.

 

آیا گرمای سیستم‌های گرمایش تابشی به حدی است که گیاهان را بسوزاند؟

اگر به درستی نصب و نگهداری و استفاده شود و در ارتفاع مناسبی قرار گیرد گرمای بسیار ملایم و مناسبی به گیاهان خواهد داد و به هیچ وجه به گیاهان صدمه نخواهد زد. در بعضی موارد، گلخانه‌داران گیاهان آویز را بسیار نزدیک به منبع گرما قرار می‌دهند. به این خاطر که گیاهان مختلف، پاسخ‌های متفاوتی به دماهای مختلف می‌دهند و بعضی از آنها نیاز دارند که گرمای بیشتری دریافت کنند. معمولاً فاصله مناسب منبع گرما و برگ گیاهان در حدود ۱ تا ۱.۲۵ متر است. به یاد داشته باشید که امواج فروسرخ برای گیاهان مضرّ نیستند، چیزی که به گیاه ضرر می‌رساند همان تجمع بیش از حد حرارت در سطح گیاه خواهد بود.

به این ترتیب اگر به خوبی کنترل و مدیریت شوند، گیاهان می‌توانند در محیطی امن و مطمئن و راحت رشد کنند.

گرمایش گلخانه

 

آیا برگ‌های ضخیم گیاهان جلوی انتشار گرما توسط سیستم گرمایش تابشی را خواهند گرفت؟

وقتی یک جسم توسط امواج تابشی گرم می‌شود، این گرما می‌تواند با مکانیسم بازتابش به بقیه اجسام نیز برسد. در ادامه با این روند، دمای تمام قسمت‌های گلخانه با هم یکسان خواهد شد. گیاهان با ارتفاع زیاد مثل رز و خیار و فلفل و گوجه به خوبی با این سیستم‌های گرمایشی رشد می‌کنند. فقط مسئله مهم این است که همیشه این دستگاه‌ها باید در حدود ۱ تا ۱.۲۵ متر بالای سطح گیاهان قرار بگیرد.

گرمایش گلخانه

 

سیستم مهرتاب چگونه روی رطوبت هوای گلخانه تأثیر می‌گذارد؟

به‌طور کلّی با استفاده از این سیستم‌ها، حدود ۱۰ درصد از کل رطوبت هوا کم خواهد شد و رطوبت همیشه یک موضوع مهم و مورد بحث برای صاحبان گلخانه‌ها بوده است، اما چیزی که واضح است:

۱- با خشک شدن بیش از حد خاک، گیاهان پژمرده می‌شوند.

۲- با افزایش رطوبت گیاهان کمتر دچار تعریق می‌شوند.

۳- با افزایش رطوبت احتمال انتشار بیماری‌ها هم افزایش پیدا خواهد کرد.

برخلاف سیستم‌های سنتی با استفاده از سیستم‌‌های گرمایش تابشی می‌توانید در کنترل رطوبت گلخانه بهتر از قبل عمل کنید، چرا که با افزایش مدت زمان کارکرد سیستم‌های گرمایش تابشی میزان افت رطوبت تغییری نخواهد کرد و لذا کنترل دما و رطوبت آسانتر از قبل خواهد بود.

 

آیا استفاده از گرمایش تابشی باروری گیاهان را افزایش می‌دهد؟

گزارش‌هایی وجود دارد که با وجود این سیستم‌های گرمایشی می‌توانند تأثیرات مثبتی در باروری محصولات داشته باشند. در واقع گرم شدن بهتر خاک باعث می‌شود تا دانه‌ها بهتر جوانه بزنند و ریشه‌ها رشد بهتری در خاک داشته باشند. همچنین می‌شود از فضای گلخانه بهترین استفاده را کرد. مثلاً گیاهان را در چند طبقه یا نزدیک‌تر به یکدیگر کاشت.

 

آیا گرمای تابشی باعث جلوگیری از بیماری‌ها می‌شود؟

پیش‌تر و در مقاله ( بهترین سیستم گرمایش گلخانه ) به‌طور کامل به این مسئله پرداخته شد که این سیستم تابشی می‌تواند با کاهش رطوبت از برخی بیماری‌ها جلوگیری کند.

 

آیا گیاهی وجود دارد که با این سیستم تابشی سازگار نباشد؟

گیاهان زیادی تحت شرایط این سیستم‌های تابشی بدون مشکل رشد کرده‌اند. به‌طور کلی، گیاهان کمی وجود دارند که با این سیستم سازگار نباشند.

 

اگر این سیستم‌ها تا این حد مفیدند، چرا هنوز فراگیر نشده‌اند؟

گلخانه‌های زیادی در سراسر ایران از سیستم‌های گرمایش تابشی در راستای تامین گرمایش گلخانه های خود استفاده می‌کنند، اما در کل محصولات جدید و مفاهیم جدید برای جا افتادن در میان مردم و جامعه نیاز به زمان دارند. صاحبان گلخانه‌ها نیز از این مبحث جدا نیستند.

خیلی از آنها نمی‌خواهند اولین نفری باشند که ریسک استفاده از این سیستم را می‌پذیرند و ترجیح می دهند تا اول رقیبان‌شان از این محصول استفاده کنند. همچنین مبحث هزینه‌های اولیه نیز بسیاری از گلخانه‌داران را دلسرد می‌کند. با این حال هر چه قیمت انرژی و سوخت افزایش یابد، این سیستم‌ها بیشتر فراگیر خواهد شد.

 

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا هزینه‌های اولیه به خریدار بازگردد؟

فاکتورهای زیادی در این مسئله دخیل هستند، در اقلیم‌های سردتر این هزینه‌ها زودتر جبران می‌شود. همچنین در گلخانه‌هایی که در کل سال فعال هستند نیز این هزینه سریع‌تر به خریدار بازمی‌گردد.

در شرایط ایده‌آل، همه‌ی هزینه‌ها طی مدت دو سال جبران می‌شود. در بیشتر موارد، فقط با صرفه‌جویی در مصرف سوخت و انرژی می‌شود هزینه‌های اولیه را خنثی کرد اما مزیت‌هایی مثل افزایش میزان محصول نیز وجود دارد که به راحتی قابل محاسبه نیست ولی مطمئناً به سود کلّی اضافه خواهد کرد.

 

جهت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مهرتاب تماس بگیرید.

تلفن تماس: ۰۱۷۳۳۲۶۲۱۱۰