مقالات

سیستم گرمایش تابشی مرغداری ها

سیستم گرمایش تابشی مرغداری

بدون شک گرمایش مطمئن، کم هزینه و قابل کنترل نیاز امروز مرغداری های ایران است. متاسفانه روش گرمایش در مرغداری ها در حال حاضر بدلیل استفاده از روش جابجایی هوا (Convetion) ، توام با اتلاف بسیار زیاد انرژی است . سیستم گرمایش تابشی مرغداری ها یکی از بهترین روش های گرمایش مرغداری ها می باشد.

تعداد دفعات تهویه در ساعت در مرغداری از سایر فضاهای صنعتی بسیار بالاتر است لذا انرژی جذب شده به هوا در هیترهای مورد استفاده در مرغداری ها قبل از آنکه با محیط سالن تبادل حرارت نماید، از طریق اگزوز فن های خروج هوا ، به خارج سالن هدایت می شود این یعنی اتلاف پول و سوختی که با دشواری تهیه شده است . بعلاوه خیسی و رطوبت بیش از حد کف (تخته پهن مرطوب) عدم یکنواختی گرما در سطح کل سالن ، مناطق نزدیک به دریچه های ورود هوای گرم ، گرمتر و سایر مناطق سرد می ماند .

حدود ۲۰ سال تجربیات کشورهای اروپایی نشان داده است که راه حل این معضل استفاده از سیستم گرمایش تابشی مرغداری است ، این دستگاه ها در زیر سقف سالن های مرغداری نصب می شود و گرما را از طریق تابش امواج مادون قرمز (INFRARED) به طرف کف سالن و بدن جوجه ها هدایت می کند ، تبادل حرارت عمدتا از طریق تابش یا (Radiation) صورت می گیرد و اتلاف انرژی از طریق هوا بسیار جزیی می باشد.

در این روش کف سالن گرم و رطوبت تخته پهن تقلیل یافته و انتقال آلودگی به جوجه ها کاهش می یابد ضمن اینکه پراکندگی گردو غبار در داخل سالن نیز به حداقل می رسد . برای جلوگیری از کاهش اکسیژن داخل سالن ، دستگاه ، هوای مورد نیاز مشعل را توسط لوله ای از خارج سالن دریافت می کند و لذا در غلظت اکسیژن در داخل سالن تغییری ایجاد نمی شود .

علیرغم سوخت نسبتا کامل این دستگاه ها ، گازهای حاصل از احتراق نیز به خارج از سالن هدایت می گردد . کاربرد دستگاه های گرم کننده تابشی در مجموع مزایای زیادی را برای مرغداری ها در بر دارد.

 

نحوه کاربرد سیستم گرمایشی تابشی برای مرغداری ها

در مرغداری ها معمولا دستگاه سیستم گرمایشی تابشی را در بالاترین ارتفاع ممکن نصب می کنند. زیرا این روش موجب می شود توزیع حرارتی در طح سالن مرغداری به صورت یکسان انجام شود. در نتیجه موجب می شود طیور در سالن پراکنده شده و از تراکم آن ها در یک نقطه جلوگیری می کند.

این درحالی است که هنگام استفاده از دستگاه مادرگازی، جوجه ها سعی می کنند به آن نزدیک باشند. در نتیجه در یک جا جمع می شوند. جهت یکنواخت بودن گرمایش دستگاه سیستم گرمایشی تابشی لوله های این دستگاه را به صورت یک ردیف در طول سالن و در سقف نیز چند لوله به صورت موازی قرار می دهند.

 

مزایای سیستم گرمایش تابشی مرغداری ها

۱ – تامین گرمایش مطلوب و راحت در تمام سطح سالن

۲ – امکان کنترل درجه حرارت

۳ – عدم چرخاندن غیر ضروری هوا

۴ – مصرف کم سوخت (کمتر از ۵۰% نسبت به سایر دستگاه ها)

۵ – مصرف جزیی برق (هر دستگاه کمتر از ۱۰۰ وات)

۶ – تقلیل انتقال آلودگی

۷ – توزیع و یکنواخت تر حرارت

۸ – جلوگیری از ازدحام پرنده ها

۹ – گرم و خشکی تخته پهن کاهش امراض

۱۰ – بالا بردن سوخت و ساز جوجه ها

۱۱ – کاهش تلفات

۱۲ – امکان شستشو و ضد عفونی دستگاه در هر دوره (استفاده از تجهیزات ضد آب و ضد زنگ با IP بالا مزایای سیستم گرم کننده تابشی گرما تاب (برای مرغداریها)

۱۳ – کاهش هزینه های راهبری و نگهداری

 

جهت مشاهده مدل های سیستم گرمایش تابشی مرغداری ها به لینک زیر مراجعه نمایید.

مدل های گرمایش تابشی مرغداری