مقالات

گرمایش آشیانه هواپیما

گرمایش آشیانه هواپیما

گرمایش آشیانه هواپیما از زمان پیداش هواپیماها یک معضل بزرگ محسوب می‌شده است. به دلایل خاص بودن این سازه‌ها که معمولاً دارای ارتفاع بلند و یک در بزرگ در انتها هستند که از این طریق هوا به راحتی می‌تواند در این ساختمان به گردش در بیاید و تمام گرمای داخل آشیانه را با خود ببرد.

با باز شدن درب آشیانه، گرما به سرعت جای خود را به سرما خواهد داد و با بسته شدن درب نیز زمان زیادی طول می‌کشد تا گرمایش تلف شده جبران شود.

علاوه بر این، درهای آشیانه همیشه به خوبی عایق نیستند و همین مسئله به هوای سرد اجازه می‌دهد تا از طریق شکاف‌های اطراف در به درون آشیانه نفوذ کنند و فرآیند جبران این گرمای از دست رفته می‌تواند زمان زیادی طول بکشد و انرژی بسیار زیادی را تلف کند.

راه حل این مشکل استفاده از سیستم گرمایش آشیانه هواپیما می باشد.

 

گرمایش تابشی چیست؟

موج فروسرخ یک موج الکترومغناطیسی است که با سرعت نور حرکت می‌کند و به اجسام برخورد می‌کند. با برخورد به اجسام، این انرژی موجی تبدیل به گرما خواهد شد.

خورشید را در نظر بگیرید. خورشید یک منبع بسیار عظیم از امواج فروسرخ است. برخلاف آن چه که فکر می‌کنید، خورشید مستقیماً هوا را گرم نمی‌کند. خورشید باعث گرم شدن زمین شده و این زمین است که موجب گرم شدن هوا می‌شود.

 

گرمایش آشیانه هواپیما

در آشیانه هواپیما، سیستم‌های گرمایشی تابشی نصب شده در نزدیکی سقف انرژی تابشی را از سمت سقف به سمت کف هدایت می‌کنند و دقیقاً مثل گرمایش خورشید، کف زمین و دیگر اجسام مثل هواپیماها و اشخاص و ابزار و غیره این امواج را جذب می‌کنند و بعد از گرم شدن، این گرما را به محیط منتقل می‌کنند.

ناگفته نماند که برخلاف خورشید، گرم‌کننده‌های تابشی فقط و فقط امواج بی‌ضرر مثل فروسرخ را از خود ساطع می‌کنند و خبری از امواج مضر مثل فرابنفش نیست. در پنجاه سال گذشته، این نوع گرمایش کاملاً ثابت کرده که بهینه‌ترین روش موجود برای آشیانه هواپیماها است. تقریباً همه آشیانه‌ها در مناطق سردسیر، به نوعی به سیستم گرمایشی تابشی آشیانه هواپیما مجهز هستند.

هرچند، هنوز هم آشیانه‌هایی هستند که از روش‌های منسوخ و همرفتی و یا حتی از گرم‌کننده‌های قدیمی با سوخت فسیلی و غیره استفاده می‌کنند. اما خیلی از این سیستم‌ها نه ‌تنها بهینه نیستند بلکه بسیار هم پرهزینه هستند.

 

مزیت سیستم‌های گرمایش تابشی

مطالعات زیادی بر روی آشیانه‌های بزرگ با سیستم گرمایشی قدیمی انجام شده که در یکی از این مطالعات، یک آشیانه به اندازه‌های ۱۲۰ در ۲۴۰ متر توسط سیستم گرمایشی تابشی بروزرسانی و جانشین یک سیستم گرمایی با سوخت فسیلی شد که سالیانه هزینه‌ای در حدود ۷۰۰ میلیون‌ تومان برای تامین سوخت و نگهداری سیستم گرمایشی قدیمی خود داشت.

اما وقتی سیستم گرمایشی تابشی جایگزین شد، این مبلغ به طرز باورنکردنی کاهش یافت و به ۱۵۰ میلیون‌ تومان رسید. با سودی در حدود ۵۰۰ میلیون‌ تومان، این سیستم جدید، طی یک فصل تمام هزینه‌های نصب و جایگزینی را جبران کرد.

این حجم از ذخیره انرژی می‌تواند تمام صاحبان صنایع را به فکر فرو ببرد که این سیستم گرمایشی چقدر به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند و با این پول اضافی چه کارهایی می‌شود انجام داد؟

علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف انرژی، کاربران با استفاده از این سامانه گرمایشی، آسایش بی‌سابقه ای را تجربه خواهند کرد.

با گرمایش همرفتی، تمام گرما به سمت بالا هدایت می‌شود و در اطراف سقف قرار می‌گیرد اما با گرمایش تابشی می‌توان از این پدیده جلوگیری کرد و گرما را به سمت پایین و جایی که پرسنل حضور دارند هدایت کرد.

در سازه‌هایی که سقفی به بلندی ۸ تا ۱۸ متر دارند، حتی اگر جریان همرفتی سیستم‌های گرمایش قدیمی بتواند هوای گرم را به سمت پایین هدایت کند، باز هم کف زمین سرد خواهد ماند و سردی زمین باعث می‌شود تا پاها احساس سرما کنند و همین امر باعث ایجاد نارضایتی خواهد شد.

گرمایش تابشی ابتدا کف زمین را گرم می‌کند و در واقع گرمایش برخلاف آنچه در روش‌های سنتی رخ می‌دهد از کف زمین آغاز خواهد شد.

از دیگر مزایای سیستم‌های گرمایش تابشی به ترتیب، کارکرد بی‌صدا و بازیابی سریعتر گرما در صورت ورود هوای سرد به فضای گرمایش خواهد بود.

این سیستم‌ها ذاتاً بی‌صدا هستند چراکه در این روش گرمایش از جریان هوا برای انتقال گرما استفاده نمی‌شود.

از آنجایی که گرمایش تابشی مستقیماً اجسام را گرم‌ می‌کند اتلاف گرما سریع‌تر بازیابی می‌شود چراکه اجسامی که در زیر چتر حرارتی گرمایش تابشی هستند، گرما را مستقیما از طریق تابش سیستم جذب کرده و در خود نگهداری می‌کنند و زمانی که درها باز و بسته می‌شود، این انرژی گرمایی ذخیره‌ شده کمک می‌کند تا محیط به سرعت به دمای قبلی خود بازگردد.

بسیاری از سازه‌های بزرگ مانند سالن های تولید و گاراژ‌های تعمیرگاهی ، همین خصوصیات آشیانه‌های هواپیما را دارند و مناسب‌ترین مکان برای استفاده از سیستم‌های گرمایش تابشی هستند.

اگر شما هم صاحب یک نمونه از این مجموعه‌ها هستید می‌توانید از کارشناسان مهرتاب در رابطه با گرمایش تابشی به صورت رایگان مشاوره بگیرید و بهترین راهکار را برای گرمایش فضای خود را انتخاب کنید.